Autor:
Henry Narits

Arvutiteaduse instituudi näitused

Alates 19. maist saab Tartu Ülikooli Delta keskuses vaadata Kärt Summataveti näitust „Kahekõne: mütoloogia ja tehisintellekt“ ning Nerva näitust „Las ma inspireerin sind“.

Kärt Summataveti ja Nerva teosed asuvad Delta I, II ja III korrusel. Valvelauast saab kaasa võtta plaani, mis aitab näitusepaigad hoonest kenasti üles leida. Näitused jäävad avatuks kuni sügiseni ning kõik on teretulnud neid külastama.

Kärt Summatavet on metallikunstnik ja graafik. Ta kaitses doktorikraadi Aalto Ülikooli disaini teaduskonnas (2005). Kärt on Tartu Ülikooli vabade kunstide professor 2019/2020 ning töötab arvutiteaduse instituudis konsultandina.

Kärt Summataveti näitus „Kahekõne: mütoloogia ja tehisintellekt“ on sündinud tema vabade kunstide professuuri ajal 2020–2021 ja on ühtlasi ka professuuri kokkuvõttev näitus. Loomeperioodi kohta on Kärt Summatavet öelnud nii: „2019/2020 õppeaastaks kutsus Tartu Ülikool mind vabade kunstide professoriks. Professuur langes kokku mitme olulise sündmusega – 2019 oli emakeeleaasta ja rahvusülikooli 100. juubeliaasta ning 2020 digikultuuri aasta. Seetõttu olin seotud üheaegselt mineviku pärandi ning virtuaalreaalsuse ja tehisintellektiga.“

Käsitsi valminud originaal-joonistused on digitaliseeritud, arvutis töödeldud, trükitud digiprint (giclée) tehnikas ja avaldatud ka virtuaalnäitusena.

Nerva on mitmetahuline loominguinimene. Ta on õppinud heliloojaks, loob uusi lugusid ja kirjutab neile sõnu, osaleb bändis klahvimängija ja lauljana ning tegeleb laulu õpetamisega. Alates 2000 töötas Nerva kümmekond aastat programmeerijana ja tarkvara arhitektina ning on viinud läbi vastava üheaastase kursuse ka TÜ arvutiteaduse instituudis. Kunstiga tegeleb ta aktiivselt alates 1998, on loonud ligi 100 akrüülmaali, üle 350 graafikaseeria ja andnud välja raamatuid. Deltas toimuv on Nerva 80. näitus.

Nerva loodud Delta näitusepiltide valiku ühisnimetajaks on inspiratsioon ning näitus kannab pealkirja „Las ma inspireerin sind“. Nerva selgitab: „Puu võra struktuur seostub paljuski mõtete hargnemisega, ent mulle meeldib keerata protsess vastupidiseks: puu üksikute okste kaudu kogun ümbritsevast melust oma „kombitsatesse” suunavaid plusse ja miinuseid. Need liiguvad kõik ühises suunas ja koonduvad järjest jämedamatele radadele, mille lõppsihiks on paksu tüve laadne tugev ja selge idee, mida asungi teostama.“

Nerva tööd on valminud Wacomi digitaallauaga Photoshopi platvormil. „Kuna tahan kontrollida iga detaili, alustan pilti valgelt põhjalt ja loon kujutise digipliiatsiga joon-joone haaval,“ tutvustab Nerva oma tehnikat.

Harmonia Universitatis

Õppeaasta viimane kontsert sarjas „Harmonia Universitatis“

Polaarekspeditsioonide näitus dekanaadi galeriis

150 aastat tagasi toimunud polaarekspeditsioonidel jäädvustas Tšehhi Arktika uurija ja maalija Julius Payer polaarmaastikke

ATI näitused

Kärt Summataveti näitus „Kõiksuse kutse“ Delta õppehoones