Kaitsmisele tuleb Karim Baghery doktoritöö

13. augustil kell 14.15 Zoomi ruumis kaitseb Karim Baghery oma dissertatsiooni „Reducing Trust and Improving Security in zk-SNARKs and Commitments“ („Usalduse vähendamine ja turvalisuse parandamine zk-SNARKides ja kinnitusskeemides“) filosoofiadoktori (informaatika) kraadi saamiseks.

Juhendaja:
prof Helger Lipmaa (TÜ arvutiteaduse instituut ja Simula UiB (Norra));

Oponendid:
prof Markulf Kohlweiss (Edinburgh’i Ülikool, Ühendkuningriik);
prof Georg Fuchsbauer (Technische Universität Wien, Austria).

Kokkuvõte
zk-SNARK-id on tõhusad ja praktilised mitteinteraktiivsed tõestussüsteemid, mis on konstrueeritud viitestringi mudelis ning tänu kompaktsetele tõestustele ja väga tõhusale verifitseeritavusele on need laialdaselt kasutusele võetud suuremahulistes praktilistes rakendustes. Selles töös uurime zk-SNARK-e kahest vaatenurgast: nende usalduse vähendamine ja turvalisuse tugevdamine. Esimeses suunas uurime kui palju saab vähendada usaldust paaristuspõhiste zk- SNARK-ide puhul ilma nende tõhusust ohverdamata niiviisi, et kasutajad saavad teatud turvataseme ka siis kui seadistusfaas tehti pahatahtlikult või kui avalikustati seadistusfaasi salajane teave. Me pakume välja mõned tõhusad konstruktsioonid, mis suudavad takistada zk-SNARK-i seadistusfaasi ründeid ja mis saavutavad senisest tugevama turvataseme. Näitame ka seda, et sarnased tehnikad võimaldavad leevendada usaldust tagauksega kinnitusskeemides, mis on krüptograafiliste primitiivide veel üks silmapaistev perekond ja mis samuti nõub usaldatud seadistusfaasi. Teises suunas esitame mõned tõhusad konstruktsioonid, mis tagavad parema turvalisuse minimaalsete lisakuludega. Mõned esitatud konstruktsioonidest võimaldavad lihtsustada praegusi TK-turvalisi protokolle, nimelt privaatsust säilitavate nutilepingusüsteemide Hawk ja Gyges konstruktsiooni, ja parandada nende tõhusust. Uusi konstruktsioone saab aga otse kasutada uutes protokollides, mis soovivad kasutada zk-SNARK-e. Osa väljapakutud zk-SNARK-e on implementeeritud teegis Libsnark ja empiirilised tulemused kinnitavad, et usalduse vähendamiseks või suurema turvalisuse saavutamiseks on arvutuslikud lisakulud väikesed.