Skip to main content

Muuseumiöö arvutimuuseumis

21. mail saabub Eestisse muuseumiöö! Sel õhtul on ka Tartu Ülikooli arvutimuuseum kõigile avatud. Külasta meid Delta õppe- ja teadushoone I korruse õhtul kella kuuest kuni südaööni välja! Põnev püsiekspositsioon ootab sind.

Muuseuumiöö teema on sel aastal "Öös on unistusi". Kes meist ei oleks unistanud uuest telefonist või arvutist? Arvutimuuseum on ideaalne koht, et tutvuda ajalooliste "unistuste" seadmetega. Muuseumiööl kohtuvadki ajalugu, tänapäev ja tulevik.

Nii saad arvutimaailma uunikume silmitseda, moodsas Delta keskuses ringi jalutada või koos muuseumi giididega unistada, kuhu tehnoloogia kiire areng meid homme viib. Kohal on oma ala tõelised asjatundjad, kes oskavad arutitest haaravalt kõneleda. Kõik, kellele arvutite maailm huvi pakub, on lahkelt oodatud läbi astuma - giidituurid muuseumis toimuvad kogu lahtioleku vältel.

Image

Tartu Ülikooli arvutimuuseum avati 2009. aastal ning nüüdseks on ühte ruumi kokku kogutud palju põnevaid eksponaate. Muuseumi eesmärgiks on eksponeerida arvutustehnika arengulugu Eestis alates 1959. aasta esimesest elektronarvutist Ural kuni digitaalse e-riigini, millega oleme harjunud täna. Muuseum sisaldab mitmeid rariteete nagu näiteks elektronarvuti Ural nimeplaat ja Urali valitud komponendid. Samuti on muuseumis olemas nõukogudeaegse suurarvuti konsool, Eestis toodetud personaalarvuti Juku ning muid sel ajal Eestis kasutusel olnud arvuteid. Muuseumi kogust leiab mitmeid vanemaid Apple'i seadmeid ning näiteks ka kunagi maailmas 500 võimsaima arvuti nimekirjas olnud superarvuti. Arvutimuuseumi ekspositsiooni täiendamiseks ootame eraisikutelt ja asutustelt arvutustehnika annetusi.