Teaduse tippkeskused
Teaduse tippkeskus on mitme oma valdkonnas rahvusvaheliselt tunnustatud uurimisrühma konsortsium, mille eesmärgiks on kõrgetasemeliste uurimisrühmade koostöö kaudu tõsta läbiviidavate teadusuuringute taset ja tulemuslikkust. Tegevust toetatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist.
Tartu Ülikool juhib kolme tippkeskust
Genoomika ja siirdemeditsiini tippkeskus, Andres Metspalu
Genoomika ja siirdemeditsiini tippkeskuse tegevuse eesmärgiks on avastada seoseid inimese genoomivariantide ja haiguste tekkemehhanismi vahel. Tippkeskuse töö tulemusena tekkivad uued teadmised võimaldavad arendada uusi strateegiaid rahva tervise parendamiseks, haiguste ennetamiseks ja raviks ning personaalmeditsiiniks. Põhiline uurimisobjekt on TÜ Eesti geenivaramu, kuhu ligi 52 000 geenidoonorit on andnud oma tervisekirjelduse ja vereproovi. Esimeses faasis uuritakse väga põhjalikult 2500 geenidoonori kogu DNA järjestused ja just haruldaste geenivariantide mõju erinevatele tunnustele, keskendudes mitokondriliste, immuun- ning neuropsühhiaatrilistele haigustele. Selleks, et erinevaid geenivariante usaldusväärselt seostada fenotüübiga on vaja mõista inimese geneetilise varieeruvuse olemust. Selleks võrreldakse 2500 Eesti geenidoonori genoome Eesti Biokeskuse üleilmse geneetilise varieeruvuse paneeliga (ca 450 genoomi ca 150 populatsioonist). Järgmisena võetakse kasutusele molekulaar- ja rakubioloogia meetodid ja loomamudelid, et uurida geenivariantide toimemehhanisme. Tippkeskus plaanib ka koolitusi noorteadlastele ja muid tegevusi, mis aitaksid neil areneda iseseisvate teadlastena. Teavitamistegevuste raames käivitatakse nn tippkeskuse seminaride sari, mille raames kutsutakse 2-3 korda aastas Tartu ülikooli avaliku loenguga esinema tunnustatud valdkonna eksperte välismaalt.
Molekulaarse rakutehnoloogia tippkeskus, Tanel Tenson
Viimastel aastatel on inseneriteadus tunginud jõuliselt bioloogiasse võimaldades luua täiesti uudsete omadustega süsteeme. Selliste tehnoloogiate abil toodetakse mitmeid maitseaineid, kütuseid ja ravimeid. Biotehnoloogiaid kombineeritakse efektiivselt ka keemiaga. Näiteks võib bioloogiliselt toodetud eellasmolekulist teha ravimi keemilise modifitseerimise läbi. Samuti on võimalik keemiliselt sünteesida elusrakke spetsiifiliselt mõjutavaid kemikaale.
Tippkeskus toob kokku uurimisrühmad, mis omavad kompetentsi erinevate bioloogiliste süsteemide modifitseerimisel ja kemikaalide loomisel. Rakendustena nähakse uudsete lahenduste loomist jätkusuutliku biomajanduse tarbeks, rakuliste biosensorite loomist ja uudsete bioaktiivsete ühendite väljatöötamist.
Uudsete materjalide ja energia salvestamise ja muundamise seadmete tippkeskus, Enn Lust
Eesti teaduse tippkeskuse “Uudsed materjalid ja kõrgtehnoloogilised seadmed energia salvestamise ja muundamise süsteemidele” tegevus on suunatud funktsionaalsete materjalide arendamisele keskkonnasõbraliku ja jätkusuutliku energiatehnoloogia, sensoorika ja nanoelektroonika tarbeks. Tippkeskuse töögrupid arendavad koostöös kompleksselt laia spektrit energiaallikaid, -salvesteid ja –muundureid, disainivad ja sünteesivad selleks vajalikke materjale ja koostisosi ning uurivad nende füüsikalisi, keemilisi ja tehnoloogilisi omadusi, koostavad ja testivad energiaallikate laboratoorseid ning väikeseeria prototüüpe. Üldisemaks eesmärgiks on arendada innovaatilise ühiskonna tarbeks kõrgtehnoloogiliste materjalide ja seadmete alast oskusteavet ning valmistada ette kaadrit innovatiivse energia- ja materjalitehnoloogia alal. Viide tippkeskuse kodulehele: http://matsci.ut.ee/avaleht
Partnerina osaleb Tartu Ülikool veel kuues tippkeskuses
Tallinna Tehnikaülikool
- Jarek Kurnitski juhitav Teadmistepõhise ehituse tippkeskus
- Maarja Kruusmaa juhitav IT tippkeskus EXCITE
Eesti Maaülikool
- Ülo Niinemetsa juhitav tippkeskus "Globaalmuutuste ökoloogia looduslikes ja põllumajanduskooslustes"
Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut
- Martti Raidali juhitav tippkeskus "Tume universum"
- Urmas Nageli juhitav tippkeskus Kontrollitud korrastatus kvant- ja nanomaterjalides
Eesti Kirjandusmuuseum
- Mare Kõiva juhitav "Eesti-uuringute tippkeskus"