Tartu ülikooli institutsionaalne akrediteerimine
Iga kõrgkool peab välishindamise läbima korra seitsme aasta jooksul. Tartu ülikool läbis hindamise esmakordselt.
Eesti kõrg- ja kutsehariduse kvaliteediagentuur (EKKA) akrediteeris Tartu ülikooli seitsmeks aastaks ja omistas ülikoolile EKKA kvaliteedimärgi.
Akrediteerimise käigus antakse hinnang ülikooli tegevuse ning õppe- ja uurimiskeskkonna vastavusele õigusaktidele, kõrgkooli eesmärkidele ja arengukavale.
20.-24. aprillini 2015 võttis TÜ vastu hindamiskomisjoni liikmed, kes tutvusid külastuse ajal ülikooli normdokumentide, andmestike, infosüsteemide ja infrastruktuuriga ning intervjueerisid kõrgkooli töötajaid, üliõpilasi, vilistlasi ja tööandjaid. Vaata komisjoni esmast kokkuvõtet visiidist UTTV salvestusena senati istungilt 24. aprillil.
Hindamiskomisjon otsustab nii ülikooli poolt koostatud analüüsi kui ka oma külastuse põhjal kõrghariduse kvaliteedimärgi andmise TÜ-le. Lisaks võib kõrgkool pälvida ka tunnustust vääriva lisamärke mõnes hindamiskategoorias.
Komisjon esitab ülikooli hindamisaruande Eesti kõrghariduse kvaliteediagentuurile (EKKA) hiljemalt 2015. juunis. Lõppotsuse Tartu ülikooli institutsionaalse akrediteerimise kohta teeb EKKA hindamisnõukogu hiljemalt septembris.
Välishindamise ühe osana valmis 2015. aasta alguses eneseanalüüsi aruanne, mis käsitleb ülikooli neljast aspektist: organisatsiooni juhtimine ja toimimine, õppetegevus, teadus-, arendus- või muu loometegevus ning ühiskonna teenimine. Enesehindamise tulemused saab aluseks võtta ülikooli arengukava rakenduskava ning tulemusnäitajate väljatöötamisel. Et seostada eneseanalüüsi aruande kirjutamine uue arengukava koostamisega, ajastati välishindamine koostöös Eesti kõrghariduse akrediteerimiskeskusega 2015. aasta algusesse.
Olulisemaid eneseanalüüsi tulemusi tutvustati 10. aprillil seminaril "Mis on meil kasu välishindamisest?". Vaata seminari ettekannet.
Kes viib Eestis institutsionaalset akrediteerimist läbi?
Institutsionaalset akrediteerimist viib Eestis läbi Eesti kõrghariduse kvaliteediagentuur (EKKA), mis on sihtasutuse Archimedes struktuuriüksus. EKKA on kantud Euroopa kvaliteediagentuuride registrisse (EQAR).
Miks on institutsionaalne akrediteerimine (IA) vajalik kui kõrgkooli õppekavagrupid on üleminekuhindamisel saanud tähtajatu õppe läbiviimise õiguse?
Üleminekuhindamise raames hinnati õppe kvaliteeti, ressursse ja jätkusuutlikkust õppekavagrupiti. Institutsionaalne akrediteerimine annab tagasisidet kõrgkooli toimimise kohta tervikuna.
Mida IA raames hinnatakse?
Eksperdid võtavad hindamisel aluseks kõrgkooli eneseanalüüsi aruande ja hindamiskülastusel saadud info. Hinnatakse kõrgkooli juhtimist ja toimimist tervikuna, sh personali, rahaliste vahendite ja taristu juhtimist, õppetegevust (õppetegevuse tulemuslikkust ja üliõpilaskonna kujunemist, õppekavaarendust, üliõpilaste akadeemilist edasijõudmist ja hindamist, õppimise toetamist), teadus- , arendus- ja muu loometegevuse tulemuslikkust ja ressursse, üliõpilastööde juhendamist ja doktoriõpet. Lisaks analüüsitakse kõrgkooli seoseid laiemalt ühiskonnaga täiendkoolituse, oma tegevuse populariseerimise, kutse- ja erialaliitudes osalemise jm avalikkusele suunatud tegevuste kaudu.
Kes hindavad?
Hindamiskomisjonis on neli kuni kuus liiget, sh vähemalt üks komisjoni liige väljastpoolt kõrgkoole, üks liige väljastpoolt Eestit, üks üliõpilane. Hindamisekspertidel on varasem kõrgkooli hindamise kogemus ning vähemalt ühel liikmel ka kõrgkooli juhtimise kogemus. Kõik komisjoni liikmed läbivad enne kõrgkooli hindamiskülastust Eesti kõrghariduse kvaliteediagentuuri (EKKA) koolituse.
Hindamiskomisjoni kuuluvad:
- Dr Gillian Mary King, esimees, kõrghariduskonsultant, varem: QAA Audit Deputy Director (Ühendkuningriigid)
- Dr Lauritz B. Holm-Nielsen, Euroscience president, EUA asepresident, varem: Aarhusi ülikooli rektor (Taani)
- Dr Barbara A.Sawrey, University of California, dekaan, WASC Liaison Officer (Ameerika Ühendriigid)
- Tõnu Pekk, ettevõtja, SAGA Family Office tegevjuht (Eesti)
- Kert Pütsepp, University of Cambridge, King`s College üliõpilane (Eesti)
Millised on võimalikud IA otsused? Kes võtab vastu IA otsused?
Otsuse kõrgkooli institutsionaalse akrediteerimise kohta kolmeks või seitsmeks aastaks või otsuse kõrgkooli mitte akrediteerida teeb EKKA hindamisnõukogu võttes aluseks kõrgkooli eneseanalüüsi aruande, hindamiskomisjoni hinnangud ja kõrgkooli kommentaarid.
Kust leiab informatsiooni IA aruannete ja otsuste kohta?
Institutsionaalse akrediteerimise aruanded ja otsused on avalikud ning leitavad EKKA kodulehelt ja EKKA andmebaasist. Esimesed hindamisotsused tehti EKKA hindamisnõukogu poolt 2012. aastal.
Allikas: Eesti kõrghariduse kvaliteediagentuur
Küsimuste korral palume võtta ühendust:
Dorel Tamm-Klaos
tel: 737 6316
dorel.tamm-klaos [ät] ut.ee