20 aastat tagasi toimusid esimesed Tartu muinsuskaitsepäevad

Eesti Muinsuskaitse Seltsi kunagise esimehe ja praeguse riigitegelase Trivimi Velliste sõnul oli ja on esimestel, praeguseks juba legendaarseiks muutunud muinsuskaitsepäevadel Eesti Vabariigi ajaloos murranguline tähendus. "See oli omamoodi jääminek, sest rongkäiku ja koosolekutele kogunes kriitiline mass inimesi ja esmakordselt toodi hulganisti välja sinimustvalged lipud. See andis inimestele julgust ja lootust. Muinsuskaitseliikumine sillutas kindlalt teed suurtele poliitilistele muutustele Eestis ja lõppkokkuvõttes aitas vahetult kaasa Eesti Vabariigi taasiseseisvumisele," ütles Velliste.

20. aastapäeva tähistamise raames avatakse 17. aprillil kell 14 Tartus Athena konverentsi- ja kultuurikeskuses fotonäitus, kus saab näha ka 1988. aastal filmitud unikaalseid dokumentaalkaadreid toonastest sündmustest. Kell 15.30 väljuvad Tartu Ülikooli peahoone eest bussid, et alustada ringsõitu Eesti Üliõpilaste Seltsi maja juurde, sealt Raadile Eesti Rahva Muuseumiga tutvuma ning viimaks Jaani kirikusse.

Kell 18 algab TÜ aulas pidulik kontsertaktus, kus tervituskõnega esineb TÜ rektor Alar Karis. Sõna saavad veel Eesti Muinsuskaitse Seltsi esimees aastatel 1987−1991 Trivimi Velliste ning 1988. aasta muinsuskaitsepäevade korraldustoimkonna esimees Tõnis Lukas. Toonase luuleteatri Valhalla liikmed esitavad Karl Ristikivi luulet kogust "Inimese teekond". Esinevad Tartu Akadeemiline Meeskoor ja Tõnis Mägi.

Tartu muinsuskaitsepäevade 20. aastapäeva kokkutulekut korraldavad Eesti Muinsuskaitse Selts, Tartu Ülikool ja Eesti Üliõpilaste Selts. Sissepääs üritustele on vaba. Kõik huvilised on oodatud.

Esimesed Tartu muinsuskaitsepäevad - Eesti muinsuskaitseklubide viies kokkutulek - toimusid 14.−17. aprillini 1988. Tegemist oli vastloodud Eesti Muinsuskaitse Seltsi suurüritusega, mille käigus leidis aset kümneid kõnekoosolekuid, loenguid, ekskursioone, kontserte, näitusi, vanade dokumentaalfilmide ühisvaatamisi, hauatähiste külastusi jpm.

Muinsuskaitsepäevade kõrgpunktiks sai aga tõrvikrongkäik Tartu Ülikooli peahoone eest üle Toomemäe kunagise EÜS-i maja juurde, mille küljes rippus kolm lippu – sinine, must ja valge. Muinsuskaitsepäevad kulmineerusid aruteluga Eesti Põllumajanduse Akadeemia aulas Eesti Rahva Muuseumi taastamisest Raadil ja sellele järgnenud rongkäiguga Raadile Nõukogude sõjalennuvälja okastraataia äärde. Rongkäigus heisati sinimustvalged lipud ning need lehvisid kõnekoosolekul Raadil, kus peale muuseumi taastamise nõuti Eestile vabadust. Sinimustvalged lipud jäid sellest alates avalikku kasutusse.

Lisainfo: Tartu Üliõpilasmaja tegevjuht Kulno Kungla, tel 504 9658

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press