60% Eesti parimatest gümnaasiumilõpetajatest pürgib Tartu ülikooli

Tartu ülikooli on 3. juuli seisuga esitatud 7521 avaldust. Eesti parimatest gümnaasiumilõpetajatest pürgib Tartu ülikooli 60%: nii kuld- kui ka hõbemedaliga lõpetanud noortest soovivad Tartu ülikoolis õpinguid jätkata 800 ning olümpiaaditulemuste alusel ülikooliõpinguid alustada 142 noort. Kõige enam kandidaate on avalduse esitanud ühest Eesti parimast gümnaasiumist – Hugo Treffneri gümnaasiumist.

Tartu ülikooli on esitatud 7521 sisseastumisavaldust, neist 5842 bakalaureuseõppesse, 1388 magistriõppesse ja 291 doktoriõppesse. „Tänaseks esitatud avaldused näitavad, et Eesti parimad gümnaasiumide lõpetajad näevad oma jätkuvat haridusteed ainsas Baltimaade ülikoolis, mis kuulub maailma 3% parimate ülikoolide nimistusse,“ sõnab Tartu ülikooli õppeprorektor Martin Hallik, tuues välja, et lisaks 800 nii hõbe- kui ka kuldmedaliga lõpetanud noorele, pürgivad Tartu ülikooli ka suurepäraste riigieksamitulemustega lõpetajad: „2013. aastal gümnaasiumi lõpetanud Tartu ülikooli kandideerija keskmine eksamitulemus on 10 punkti võrra suurem Eesti keskmisest – 73,7. Parimate pürgimist Tartu ülikooli näitab ka see, et kõigist neist, kes said 2013. aastal vähemalt ühe riigieksami 100 punkti, kandideerib Tartu ülikooli 60%.“

„Vastuvõtu perioodi lõpuks eeldame sama taset, nagu eelmisel aastal, mil Tartu ülikooli pürgis õppima 67% Eesti parimatest koolilõpetajatest,“ räägib Hallik. Eesti parimatest gümnaasiumidest on tänaseks esitatud avaldusi Hugo Treffneri gümnaasiumist 290, Miina Härma gümnaasiumist 162, Gustav Adolfi gümnaasiumist 126, Tallinna reaalkoolist 111, Nõo reaalgümnaasiumist 101, Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumist 85 ja Tallinna Prantsuse lütseumist 57. „On heameel, et Eesti parimad gümnaasiumilõpetajad mitte ainult ei kandideeri, vaid ka tulevad Tartu ülikooli õppima. Selle pikaajalise trendi aluseks saab pidada asjaolu, et Tartu ülikoolis töötab valdav enamus maailmas endale nime teinud Eesti teaduse eredamatest tippudest,“ sõnab Hallik, olles kindel, et siiski ei näita suured avalduste arvud veel reaalsust: „Tartu ülikooli jaoks on oluline kvaliteet, vastuvõtuperioodi lõpus näeme, milline ülikool jätkab uuel õppeaastal parimate gümnaasiumilõpetajatega. Iga-aastane positiivne trend lubab arvata, et nii tänavu kui ka tulevikus tulevad parimad gümnaasiumide lõpetajad õppima just Tartu ülikooli.“

Riigieksamite edetabelis 2010-2012 aastal 25 parima gümnaasiumi hulka kuuluvate gümnaasiumite lõpetajad, kellel oli kolme parima riigieksami keskmine tulemus üle 80 punkti, tuli 2012. aastal Tartu ülikooli edasi õppima näiteks 65% Hugo Treffneri gümnaasiumist, 58% Miina Härma gümnaasiumist, 51% Tallinna reaalkoolist, 46% Gustav Adolfi gümnaasiumist, 42% Tallinna Prantsuse lütseumist.

70 bakalaureuse- ja 80 magistriõppekavale võetakse õppima vastavalt 2581 ja 1468 uut tudengit. Sisseastumise infosüsteemis  lõpeb avalduste vastuvõtt 5. juulil kell 23.59. Rohkem infot sisseastumise kohta Tartu ülikooli sisseastujate veebist.

Lisainfo: Martin Hallik, Tartu ülikooli õppeprorektor, tel: 737 6201, 515 3853, e-post: martin.hallik@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja