Algab huviõhtute sari "Teadlasega planetaariumis"

Kolmapäeval, 2. novembril alustavad Tartu Ülikooli ajaloo muuseum ning Teaduskeskus AHHAA huviõhtute sarjaga "Teadlasega planetaariumis". Huviõhtutele on oodatud noored vanuses 14–18. Planetaariumiõhtud viivad huvilisi vanasse anatoomikumi, tähetorni, ülikooli ajaloomuuseumisse Toomel ning AHHAAsse. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"37942","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Tähistaevast on tore vaadata, aga kuidas teda tundma õppida? Kas selleks saab kasutada koduseid vahendeid? Kuidas tähed ja planeedid liiguvad? Mis nad üldse on? Kuidas tekivad aastaajad ja kuu- ning päikesevarjutused? Huviõhtud annavad vastused kõikidele nendele ja veel mitmetele muudele küsimustele.

"Sari on üles ehitatud nii, et iga huviõhtuga lahatakse teemat järjest sügavamalt. Me alustame sellega, kas ja kuidas on võimalik oma kodus tähistaeva etendusi nautida ning lõpetame sellega, missugused võiksid olla planetaariumid tulevikus," tutvustab huviõhtute sarja Tähetorni juhataja Viljar Valder.

Iga teema kohta toimub kaheseansiline huviõhtu, kuhu on võimalik registreeruda noortel vanuses 14 –18. Ühele seansile mahub 20 inimest ja kuigi kõige terviklikuma pildi saamiseks võiks osaleda igal huviõhtul, siis annab põnevaid uusi teadmisi ka iga õhtu eraldi. Registreerumine huviõhtutele toimub aadressil http://www.ajaloomuuseum.ut.ee/planetaarium.


Ajakava:

1. "Planetaarium Sinu kodus"
Aeg: 2. november, 19.00 ja 20.00
Koht: vana anatoomikum, Lossi 38
Lühitutvustus: Teeme tutvust planetaariumiprogrammide ning koduplanetaariumitega ehk kõige lihtsamate vahenditega, mille abil on võimalik kodustes tingimustes nautida tähistaevast, kasutades ekraanina lage või seina.

2. "Planetaarium tuleb külla"
Aeg: 9. november, 19.00 ja 20.00
Koht: Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi valge saal, Lossi 25
Lühitutvustus: Tutvume mobiilsete planetaariumitega. Planetaariumietenduse korraldamiseks kasutatakse StarLab planetaariumit, kus kupliks on täispuhutav telk.

3. "Klassikalised planetaariumid"
Aeg: 16. november, 19.00 ja 20.00
Koht: Tartu tähetorn, Lossi 40
Lühitutvustus: Tutvume klassikaliste optilis-mehhaaniliste planetaariumitega ning demonstreerime Carl Zeiss’i SKYMASTER ZKP 2 planetaariumit.

4. "Kaasaegsed planetaariumid"
Aeg: 23. november, 19.00 ja 20.00
Koht: Teaduskeskus AHHAA, Sadama 1
Lühitutvustus: Millised võiksid olla tulevikuplanetaariumid? Tutvustame võimalusi teaduskeskuse Ahhaa täissfäärilise hübriidplanetaariumi näitel.


Huviõhtuid viivad läbi Allar Puss Tartu Ülikooli ajaloo muuseumist ning Margus Aru Teaduskeskusest AHHAA. Teaduskonsultandiks on Jaak Jaaniste (Eesti Maaülikool). Huviõhtute sarja toetab Euroopa Sotsiaalfond teaduse populariseerimise alammeetme TEEME kaudu.

Kohtume tähistaeva all!

Lisainfo: Viljar Valder, Tartu tähetorni juhataja, 737 5672, 5394 9753, viljar.valder@ut.ee


Kadri Kunnus
TÜ avalike suhete peaspetsialist
737 5509, 50 70 963
kadri.kunnus@ut.ee
www.ut.ee