Ameerika noored õpivad Narvas vene keelt

18. jaanuaril jõudis Narva järjekordne grupp ameerika noori, kes õpivad kuni mai lõpuni Narva kolledžis vene keelt. Kaheksateist noort jätkavad oma vene keele õpinguid Narvas pärast viiekuulist õpet Moldovas, kus nad veetsid oma aastase keeleõppeprogrammi esimese poole.

Noorte vene keele õpe Narvas toimub NSLI-Y keeleõppeprogrammi raames ja American Councils vahendusel, koostöös Tartu Ülikooli Narva kolledžiga. NSLI-Y keeleõppe programm on mõeldud 16-19-aastastele ameerika noortele, kes soovivad intensiivselt õppida vene keelt. Programm pakub võimaluse intensiivseks keeleõppes keelekeskkonnas. Enamasti kestab programm kuus kuud kuni aasta. Grupis osalejad valitakse välja tiheda üleühendriigilise konkursi tulemusena, sõltumata õpilase keeletasemest, vaadates aga õpilase üldist õppeedukust ning motivatsiooni programmis osaleda.

Narva jõudnud grupp osaleb aastases programmis. Augustis 2014 Moldovas alustanud grupist olid mõned esialgu päris algajad, kel varasem kokkupuude vene keele õppimisega puudus, teistel olid aga juba mingid teadmised keelest olemas. Tänaseks on keeletasemed ühtlustunud ning kõik suudavad igapäevaselt vene keeles suhelda.

Keeleõpe Narva kolledžis toimub esmaspäevast reedeni, koolipäevaga sarnaselt, ainult et kogu päev on ainult vene keele tund. Noori õpetavad Narva kolledži vene keele lektoraadi õppejõud.

Esialgu elavad noored kolledži ühiselamus, et seejärel asuda elama kohalikesse perekondadesse. Kodumajutus perede juures on NSLI-Y programmis tavaline praktika, et anda noortele võimalus suhelda kohalikega, õppida tundma kultuurikonteksti ning loomulikult, et praktiseerida vene keelt. Huvilised, kes tahaksid kasutada võimalust saada põnev kogemus ning üht noortest enda juures majutada, võiksid ühendust võtta kolledži juurest tegutseva Eesti koduga Narvas.

Lisainfo: Kristjan Klauks, kristjan.klauks@ut.ee, 740 1905.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja