Arenguidee konkursi esikoht „Sammulugeja“ utsitab arengule

Eesti Arengufond valis arenguidee konkursil välja kaks võiduprojekti, millele anti 24 000 euro suurune stipendiumi ja võimalus oma ideed Arengufondi juures teostada. Üheks võiduideeks oli projekt „Sammulugeja“, mille meeskonda kuulub ka Tartu ülikooli psühholoogia instituudi teadur Andero Uusberg.

Projekti kirjeldades kirjutab Tartu ülikooli eksperimentaalpsühholoogia teadur Uusberg arenguidee konkursi veebilehel, et formaadilt on „Sammulugeja“ käitumislubaduste sotsiaalmeedium, mis pakub kasutajale konkreetseid, nähtavaid ja vaid isiklikult teostatavaid samme mõne Eesti arenguväljakutse saavutamiseks.

„Paljude ühiskondlike ülesannete lahendamine eeldab muuhulgas sotsiaalsete normide ehk kirjutamata reeglite muutumist. Näiteks sõltub alkoholi tarbimine sellest, kui palju on normaalne võtta ja kui mittenormaalne on mitte võtta. Tervis ja kehakaal aga sellest, kui palju on kombeks trenni teha ja juurvilju süüa,“ toob Uusberg näiteid.

Teadur lisab, et selliseid norme ei saa muutuma dikteerida. „Kirjutamata reegleid pole keegi kokku leppinud, nad kujunevad inimeste peades, aegamisi ja sageli märkamatult. Loomulikke norme kujundavaid protsesse saab aga kiirendada neid nähtavamaks muutes. See ongi „Sammulugeja“ eesmärk – see on neid protsesse kiirendav ja võimendav sotsiaalmeedium.“

„Me selgelt usume, et moodne ühiskond on selline, kus head ideed ei tule kuskilt ülevalt, tarkade tagatoast või valgustatud juhi käest, vaid need kasvavad altpoolt üles,“ kommenteeris Arengufondi juhatuse esimees Pirko Konsa Postimehele. Tema sõnul on „Sammulugeja“ projekt oluline, kuna see näitab, et iga väike samm loeb ja igaüks saab anda oma panuse, et ühiskonnas ja inimeste mõtlemisviisides midagi muutuks.

Projektimeeskonna hinnangul on „Sammulugeja“ igaühele jõukohane võimalus teha Eestile 100. sünnipäevaks kingitusi. Selleks on 2015. ja 2018. aasta vahel plaanis „Sammulugeja“ formaati rakendada järgemööda erinevatele probleemvaldkondadele nagu liikumisharjumused, liikluskäitumine, integratsioon, suhtlemisoskused, alkoholi liigtarbimine, säästlik eluviis, innovaatilisus jt. Ühele teemale keskendutakse korraga 2-4 kuu vältel.

„Sammulugejat“ arendab Terve Eesti SA juures kogunenud rühm vabatahtlikke koostöös riigikantselei juures tegutseva Eesti 100. sünnipäeva korraldustoimkonnaga. Hetkel kuuluvad lisaks Andero Uusbergile arendusrühma Riina Raudne (Terve Eesti SA asutaja), Silja-Riin Voolma (Cambridge’i ülikooli doktorant) tervisesekkumiste ekspert ning Anneli Ohvril (EV 100 kommunikatsioonijuht).

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja