Arheoloogiaajakiri pöörab tähelepanu selle aasta erilistele leidudele

Värskes Eesti arheoloogia aastakirja Tutulus numbris räägitakse metsavendade punkrite uurimisest ning tutvustatakse lähemalt meedias palju tähelepanu pälvinud maopeaotsalist kuldvõru Saaremaalt.

„Arheoloogid ei tegele sugugi ainult muinasaja uurimisega“, ütleb Tartu Ülikooli arheoloogia vanemteadur Heiki Valk. „Tutuluse kaanelugu räägibki seekord just lähiajaloo pärandi käsitlemisest - metsavendade punkrite arheoloogilisest uurimisest. Lähimineviku arheoloogia on eriline seetõttu, et siin ei ole arheoloogilise abiks mitte ainult kirjalikud allikad, vaid ka elavate inimeste mälestused. Arheoloogia lisab metsavendluse ajaloo kohta sellist teavet, mida mujalt ei ole võimalik saada.“

Lähemalt tutvustatakse aasta leidu, milleks on 3.–4. sajandist pärinev, Skandinaavia sidemetele viitav kuldvõru Saaremaalt. Tegemist on ühe Eesti kõige unikaalsema leiuga, mis toetab teooriat Lääne- ja Loode-Eesti kuulumisest Läänemere ja Skandinaavia ühtsesse kultuuriruumi. Leid näitab, et Saaremaal olid kontaktid Skandinaaviaga juba rooma rauaajal.

Ajakirjas on juttu ka muinasaegsetest ripatsitest, värtnaga ketramisest, vastsündinute ja loodete matmispaigast keskaegses Tartus, kaubaasulast Peipsilt lõunasse viinud viikingiteel, lõppeva aasta välitöödest, uutest arheoloogianäitustest ning paljust muust. Vaata 2019. numbri sisukorda siit.

Tutulust, mis on ilmunud alates 2012. aastast, annab välja Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi arheoloogia osakond.

Uut numbrit saab alates 21. detsembrist Selveri, Prisma, Rimi, Konsumi, Maksimarketi, Comarketi, Maxima ja paljude R-kioskide ajakirjalettidest, samuti Jakobi 2 valvelauast. Täpsem info müügipunktide kohta vt http://tutulus.ee/tutuluse-uue-numbri-muugikohad/.

Lisainfo: Heiki Valk, arheoloogia vanemteadur, 58451490, heiki.valk [ät] ut.ee