Arktika seminar vaatab ühe inimese rolli välitööde õnnestumisel

Termini gatekeeper all peitub erinevaid funktsioone sisendav ja teinekord välitöö tulemusi oluliselt mõjutav isik, kellest võib sõltuda (etnoloogiliste) välitööde õnnestumine või luhtumine. Selle isiku rolli üle arutletakse 3. ja 4. juunil Tartu ülikooli arktika seminaril.

Gatekeeper võib olla võtmeisik kohaliku kogukonnaga suhete korraldamises, võtmeinformant, kontaktisik kohalikus ülikoolis, kes aitab uurijal plaanida välitööd, hea sõber, kes käivitab oma kontaktid, et uurijat teatud inimestega kokku viia.

TÜ etnoloogia vanemteadur Aimar Ventsel rääkis, et gatekeeper’i töö jääb tihtipeale tagaplaanile ning leiab heal juhul ära märkimist vaid raamatu eessõna lõpus, kui autor kohustuslikus korras loeb üles nimed, kellele ta eduka uurimistöö kulgemise eest tänu võlgneb: „Samas võib gatekeeper omada olulist rolli uurija valikute tegemisel. Näiteks soovitab gatekeeper algajale uurijale nii välitöö paiku kui ka inimesi.“

Ventsel kirjeldas, et gatekeeper võib tagada informatsioonile ligipääsu kohalike arhiivide või valitsusasutuste tasandil: „Tutvustades uurijale kogukonda või valmistades ette kogukonda uurija saabumiseks, võib ta kas teadlikult või teadmata mässida uurija kohalikesse intriigidesse ning vastuoludesse.“

Kõike neid aspekte ja paljut muud käsitlevad ettekanded selle aasta seminaril ulatudes geograafiliselt Siberist Kanada põliselanikeni.

Seminar toimub 3. ja 4. juunil Tartus, Ülikooli 16-109. Tutvu esinejate ja ajakavaga.

Seminari korraldab Tartu ülikooli etnoloogia osakond.

Lisainfo
Aimar Ventsel, TÜ etnoloogia vanemteadur
aimar.ventsel@ut.ee

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392