Arstiteadlased hakkavad testima liigesehaiguste diagnoosimise süsteemi

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39744","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Tartu Ülikooli sisekliinik osaleb Euroopa Komisjonilt üle 9 miljoni euro toetust saanud projektis NanoDiaRA, mille eesmärk on välja töötada nanotehnoloogial põhinev liigeshaigustele diagnoosimismeetod.

Projektis määratakse 3 aasta jooksul kindlaks laboratoorsed markerid, mille põhjal vere- või uriiniproovist saaks avastada viiteid liigeses algavale haigusele. Tehnoloogia peaks aitama algavale osteoartroosile ja reumatroidartriidile jälile saada palju kiiremini ja täpsemalt, kui seni. Sisekliiniku ülesanne projektis on uuel metoodikal põhinevat diagnoositehnoloogiat testida.

Projekti üks partnereid, Šveitsi Lausanne’i tehnoloogiainstituut, töötas välja metoodika, kuidas katta raua ja kulla nanoosakesi spetsiaalse kattega, mis võimaldaks haakida enda külge liigeshaiguste diagnoosimiseks olulisi valguosakesi. Viimaste põhjendatud valik ja täpne määramine võimaldaks öelda, kas liigeses on toimumas mingeid haiguslikke muutusi, mis lähiaastail võivad viia tõsise haiguseni.

Tartu Ülikooli laboratoorse meditsiini professor Agu Tamme sõnul pakkus rahvusvahelisel tasandil huvi Eesti kogemus põlveliigeste varajase osteoartroosiga. Töid alustati Tartus juba 2002. aastal. Kokku on sisekliiniku töörühma vaatluse all ligi 500 inimest vanuses 35–55 eluaastat. "Me kasutame üksnes standardiseeritud meetodeid, olgu need siis küsimustikud, funktsioonitestid, senituntud biomarkerid või röntgenülesvõtted," ütles ülikooli töörühma juht Agu Tamm ja lisas, et osteoartroosi puhul tegelevad nii noorte inimestega vaid üksikud keskused maailmas, mistõttu on Eestis kogutud andmebaas maailmas hinnas.

Liigeskudedes avastatud muutused koos andmebaasis kirjeldatud haiguse kuluga annavadki usaldusväärse aluse haiguse varaseks diagnoosiks. "Hulk liigeste biomarkerite kandidaate on teada ning nende hulgast tuleb nüüd kolme aasta jooksul välja sõeluda need, mille määramine võimaldaks saada kõige selgema sõnumi liigeste olukorrast," ütles Tamm.

Projektis osaleb koos Tartu Ülikooli sisekliinikuga veel 8 ülikooli ja 7 tehnoloogiafirma spetsialistid Šveitsist, Rootsist, Saksamaalt, Hollandist, Austriast ja Kanadast.

Loe tehnoloogiast lähemalt TÜ teadusuudiste portaalist Novaator: http://www.novaator.ee/ET/meditsiin/eestlaste_valutavad_polved_on_abiks_uudse_nanodiagnostika_loomisel/

NanoDiaRA projekt http://www.matsearch.ch/index.php?l=en&contenu=news&id=54

Lisainfo:
Agu Tamm, TÜ sisekliiniku laboratoorse meditsiini professor, tel 731 9341, e-post agu.tamm@kliinikum.ee

Mehis Tuisk
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 581 04 946
e-post: mehis.tuisk@ut.ee
www.ut.ee