Arvo Pärt lõpetas sooja sõnavõtuga oma vabade kunstide professori ametiaja

2013/2014. õppeaastal oli Tartu ülikooli vabade kunstide professori ametis maailmakuulus helilooja Arvo Pärt. Tema professuuri ajal said kõik huvilised osaleda seminaride sarjas „Sõna ja muusika“, mille peamine läbiviija on Eesti muusika- ja teatriakadeemia professor Toomas Siitan.

Tartu ülikooli filosoofiateaduskonna magistriõppe lõpuaktusel tänas helilooja Arvo Pärt südamest talle antud võimaluse eest ning pühendas saalis viibijatele pala „Memme musi“. Pärt sõnas, et talle oli suureks auks ja rõõmuks olla Tartu ülikooli vabade kunstide professor.

„Ma ei ole kunagi elus kedagi ega midagi õpetanud ja sellepärast olin ma alguses vastu sellele, et ma seda tööd hakkaksin siin tegema,“ tõdes Pärt ja lisas: „Aga teie dekaan [filosoofiateaduskonna dekaan professor Margit Sutrop] võlus mind ära oma hulljulgusega ja andis mulle julgust ning Toomas Siitani suure abiga me tegime selle ära.“

Pärti liigutas väga, kuivõrd suure huviga suhtusid üliõpilased tema muusikasse ja seminaridel käsitletud teemadesse, mis on muusika ümber ning muusikat toidavad. „Ma soovin teile kõikidele, et te kogu eluks sama toredaks jääksite. Te tegite mind väga õnnelikuks. Aitäh teile.“

Tartu ülikooli rektor professor Volli Kalm tänas Arvo Pärti ja märkis, et Arvo Pärdi professuuri aasta ja vabade kunstide professuur laiemalt näitab ülikooli rolli ühiskonnas, Eestis, kultuuris. „Suur tänu teile selle loomingu eest, selle eest, et te seda jagasite ja tutvustasite ning lasite saada osaks ülikooli haridusest,“ sõnas Kalm Pärdile.

Filosoofiateaduskonna dekaan Margit Sutrop meenutas oma sõnavõtus 21. mai õhtut, mil Tartu ülikooli aulas oli lõppenud Eesti filharmoonia kammerkoori ja kammerorkestri kontsert Tõnu Kaljuste juhatamisel ning nad arutasid omavahel, kuidas kõik läinud oli. „Tõnu Kaljuste tuli välja mõttega, et see ei tohiks veel lõppeda, ta ütles, et ärge laske tal minna,“ rääkis Sutrop, lisades, „Vaid aasta on möödunud ja alles nüüd head ideed tekivad, mida kõike üheskoos teha võiks.“

„Need päevikukatked, mida te siin loengute ajal ette lugesite, vajaksid kokkuviimist muusikapaladega, sest nagu te ise ütlete, teie sõna on heli, kuigi me oleme näinud ka teie sõna väge. Enam ei saa te öelda, et ainult muusika kõneleb,“ pöördus Sutrop Pärdi poole.

Filosoofiateaduskonna üliõpilaste esseedekogumikku Pärdi muusikast Arvo Pärdile üle andes ütles Sutrop, et Pärdiga koosveedetud aeg oli võrratu: „Te õpetasite meile palju, kuigi te ütlete, et te pole õpetaja. Eelkõige õpetasite te meile seda kõige tähtsamat – armastuse valemit. Aitäh teile.“

Vaata ka Arvo Pärdi sõnavõttu ja kuula tema mängitud klaveripala „Memme musi“ Tartu ülikooli filosoofiateaduskonna magistriõppe lõpuaktusel.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"167798","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Vaata kõiki Arvo Pärdi seminaridesarja videoülesvõtteid ja materjale TÜ filosoofiateaduskonna kodulehelt.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja