Doktoritöö tutvustab lahendust privaatsete andmebaaside töötlemiseks

Tartu ülikool koostöös Cybernetica AS-iga on töötanud välja meetodi privaatsete andmebaaside analüüsimiseks. Meetodi rakendamist tutvustav doktoritöö tuleb kaitsmisele 28. veebruaril 2013 kell 16.15 Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudis.

Dan Bogdanovi doktoritöö "Sharemind: programmeeritav turvaline arvutussüsteem praktiliste rakendustega" kirjeldab, kuidas töödelda tundlikke andmeid nii, et ka nende töötleja neid ei näe. Lahendus põhineb turvalise ühisarvutuse teoorial ning kirjeldab vajalikke tehnilisi lahendusi ja toiminguid privaatsust säilitavate uuringute läbiviimiseks.

Kaitsmisel tutvustatakse süsteemi rakendamist, kasutades näitena mitme andmebaasi privaatsust säilitavat ühendamist. "Eestis saaksime me näiteks koondada andmeid isikute hariduse, sissetulekute ja töötuse kohta, et uurida haridusinvesteeringute tasuvust. Minu töö kirjeldab, kuidas seda teha ilma ühegi inimese haridus- ja palgataset avaldamata," selgitas doktorant Bogdanov, kes töötab Cybernetica AS-is teadurina.

Cybernetica on töös kirjeldatud arvutussüsteemi tarkvarana realiseerinud ning testib seda koostöös nii tippkeskusega EXCS, kompetentsikeskusega STACC kui ka mitmete välismaiste partneritega. "Cybernetica plaanib koostöös Tartu ülikooliga jätkata nii alusuuringuid kui ka rakendusvõimaluste otsimist," lubas Cybernetica teadusdirektor Peeter Laud. "Siin on uurimismaterjali veel mitmele doktorandile," lisas ta.

Doktoritöö kaitsmine on avalik ning oodatud on kõik huvilised.

Cybernetica AS on rahvusvaheliselt evalveeritud eraõiguslik teadus- ja arendusettevõte, originaalsete elektroonikaseadmete tootja ning IKT süsteemide integraator, kelle rohkem kui 80 töötaja hulgas on kaheksa doktorit ja kaheksa doktoranti. Cybernetica on täitnud olulist rolli e-hääletuse, ID-kaardi, X-tee, ePolitsei, eTolli jt avaliku sektori süsteemide loomisel.

Lisainfo: Dan Bogdanov, Cybernetica AS teadur, tel: +372 52 75 525, e-mail: dan@cyber.ee;
Jaak Vilo, TÜ arvutiteaduse instituudi juhataja, tel: +372 50 49 365, e-mail: vilo@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja