Eesti biokeskus liitub Tartu ülikooliga

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ja Tartu ülikooli rektor Volli Kalm allkirjastasid 21. detsembril ülikooli ja Eesti biokeskuse ühinemislepingu. Ühinemine toimub 2018. aasta 1. jaanuaril. Tartu Ülikoolis moodustatakse Eesti geenivaramu ja liidetava Eesti biokeskuse alusel uus genoomika instituut. 

Minister Mailis Reps märkis, et teadus- ja kõrgharidusasutuste maastiku korrastamise eesmärk on kindlustada teadus- ja arendustegevuse stabiilsust ja kvaliteeti. „Eesti biokeskuse ja Tartu ülikooli teadustegevus on olnud väga tihedalt seotud. Liitumine võimaldab veelgi rohkem seostada teadustegevust õppetööga ning tõhusamalt kasutada olemasolevat taristut, kompetentse ja kontakte,“ ütles Reps.

Tartu ülikooli teadusprorektor Kristjan Vassil kinnitas, et biokeskuse ja Tartu ülikooli erinevate teadusgruppide tegevus on väga tihedalt lõimunud. “Biomeditsiin kuulub kindlasti n-ö tulevikuteaduste hulka. Eesti teadlased – nii ülikoolis, kui ka biokeskuses – on sellel alal maailma tipus ja suurem omavaheline koostöö saab siin ainult kasuks tulla,” ütles ta.

Ülikooli senat otsustas sel sügisel, et hiljemalt 1. jaanuariks 2021 peab geenivaramu ja biokeskuse baasil loodav instituut olema liitunud loodus- ja täppisteaduste valdkonnaga. “Kutsusime bioteaduste ja biomeditsiini valdkonna korrastamiseks ülikoolis kokku komisjoni, mille eesmärk on analüüsida ja teha ettepanekud nende erialadega seotud õppe-, teadus- ja arendustegevuste korrastamiseks,” selgitas prorektor Vassil.

Eesti biokeskuse direktor Mait Metspalu lisas, et ühinemise järel on vaja vaadata tulevikku ja teha parim, et edeneks teadus ja kasvaks peale üha enam uudishimust põlevate silmadega noori teadlasi. “Usun, et koos Eesti geenivaramuga moodustatav Tartu ülikooli genoomika instituut on selleks hea platvorm,” ütles Metspalu.

Valitsus andis nõusoleku Eesti biokeskuse ühinemiseks Tartu ülikooliga tänavu septembris. 2016. aasta septembris allkirjastasid haridus- ja teadusministeerium, Tartu ülikool ja Eesti biokeskus vastastikuse mõistmise memorandumi ühinemise ette valmistamiseks. Eelnevalt oli ühinemisele toetust avaldanud teadus- ja arendusnõukogu.

Ühinemist toetatakse ASTRA (institutsionaalne arendusprogramm teadus- ja arendusasutustele ja kõrgkoolidele) meetmest, mis lisaks teadus- ja arendusasutuste ja kõrgkoolide konkurentsivõime soodustamisele toetab ka tegevusi teadus- ja arendus- ning kõrgharidussüsteemi efektiivsuse suurendamiseks, sealhulgas asutuste struktuursete ümberkorralduste teel.

Lisainfo: Volli Kalm, Tartu ülikooli rektor, 501 0866, rektor@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli avalike suhete spetsialist
Tel. (+372) 737 5509
Mob: +(372) 5566 2832