Eesti õpilane naasis rahvusvaheliselt lingvistikaolümpiaadilt hõbemedaliga

Eelmisel nädalal Iirimaal toimunud rahvusvahelisel lingvistikaolümpiaadil teenis hõbemedali Joonas Jürgen Kisel Vanalinna Hariduskolleegiumist. Loona Volke ning Richard Luhtaru Hugo Treffneri gümnaasiumist märgiti ära diplomiga.

Eesti õpilasi saatis võistkonna juhendajana Tartu ülikooli üliõpilane Linda Freienthal. Rahvusvahelise žüriiliikmena oli kaasas Tartu ülikooli teadur Miina Norvik.

Linda Freienthali sõnul oli tänavune ülesannete komplekt väga mahukas, kuid põnev. „Olen meie võistkonna üle väga uhke. Joonas Jürgen Kiselile on see juba teine hõbemedal rahvusvaheliselt lingvistikaolümpiaadilt. Samuti tuleb mainida, et diplomi saanud Loona Volke ja Richard Luhtaru osalesid sellel võistlusel esimest korda. Ka meeskonnavõistlusel näitas Eesti võistkond tugevat koostöö-oskust ega heitunud ülesande näilikust keerulisusest ning jõudis oma lahendusega esikümnesse,“ kirjeldas Freienthal.

Olümpiaadi korraldas Dublin City ülikooli alal keeletehnoloogiaga tegelev ADAPT keskus, keda toetas Iirimaa teaduse sihtasutuse Discover programm. Võistlusest võttis osa 43 võistkonda 172 õpilasega 28 riigist.

Eesti võistkonda kuulusid:
Joonas Jürgen Kisel (vanalinna hariduskolleegium, 12. kl),
Loona Volke (Hugo Treffneri gümnaasium, 11. kl),
Richard Luhtaru (Hugo Treffneri gümnaasium, 10. kl),
Stella Borthwick (Tallinna inglise kolledž, 12. kl).

Individuaalvoorus tuli võistlejatel lahendada kuue tunni jooksul ülesandeid Nigeerias räägitava biromi keele numbrisüsteemist, abui keele (Indoneesia) omajakonstruktsioonidest ja nendega seotud põnevatest tähendusülekannetest, kimbundu keele (Angola) vormimoodustusest ja toonisüsteemist, khomi keele (Lao) endisest kirjasüsteemist ning madaki keeles (Paapua Uus-Guinea) sõnamoodustusel aset leidvatest häälikumuutustest. Meeskonnavõistlusel tuli kolme tunni jooksul viia vastavusse emodžid ja nende indoneesiakeelsed tõlked.

Tänavu läks individuaalvooru võit Suurbritannia esindajale Samuel Ahmedile, kes saavutas esikoha 92,1 punktiga. Meie parimana saavutas Joonas Jürgen Kisel 68,5 punktiga 13. koha ja pälvis hõbemedali. Samuti anti talle khomi keele ülesande eest parima lahenduse auhind. Talle järgnesid eestlastest Loona Volke ja Richard Luhtaru, kes said diplomi. Võistkonnavooru võitis Taiwan.

Lisaks võistlemisele pakkusid korraldajad kultuuriprogrammi, mille raames prooviti iiri jalgpalli ja õpiti iiri keelt. Kahel õhtul toimusid ka keeletehnoloogia-teemalised loengud. Samuti oli kolmapäeval ekskursioon ning osalejatel oli võimalus näha ajaloolist Boyne’i lahingu toimumispaika ja sellele pühendatud muuseumit, vana usukeskuse Monasterboye’ varemeid, Trimi lossi (kus muuhulgas filmiti ka „Braveheart“), müütidega ümbritsetud rauaaegset monumenti Tara künkal ning iidset Loughcrew’ matmispaika.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Linda Freienthal, võistkonna juhendaja, linda.freienthal96@gmail.com, 53473122

Viivika Eljand-Kärp
Tartu ülikooli pressinõunik