Eesti teadlased asuvad arktilistes tingimustes võitlusesse õlireostusega

Tartu ülikooli ja Tallinna tehnikaülikooli teadlased üheskoos rahvusvaheliste partneritega said Euroopa Liidust 5,28 miljoni euro suuruse toetuse projektile GRACE. Projekti eesmärk on arendada välja õlireostusele reageerimise strateegiline ekspertsüsteem ja otsustustugi arktilistes oludes ja jääkattega merealadel.

Tartu ülikooli keskkonnatehnoloogia professor Jaak Truu rääkis, et töö hõlmab õlireostustele reageerimise erinevaid aspekte meredes, alates õlireostuse avastamisest ja leviku jälgimisest kuni erinevate reostuse kõrvaldamise tehnoloogiate ja õlireostustele reageerimise meetmetega seonduvate keskkonnamõjudeni välja.

TTÜ meresüsteemide instituudi vanemteadur Tarmo Kõuts lisas, et selleks rakendatakse metoodikaid õlireostuse ulatuse hindamiseks efektiivseimate leevendusmeetmete rakendamisest kuni tasuvusanalüüsideni, võimaldamaks olemasolevate ressursside optimaalset kasutamist õlireostustele reageerimisel nii avavees kui ka jäistes oludes.

Projekti raames täiustakse õli merekeskkonnas leviku jälgimise ning ennustamise meetodeid ja tehnoloogiaid, kasutades uudseid tarku andureid ja reaalaja mõõtetehnoloogiad, nii laevadel, poidel, hüdroplaaneritel (glider) ning teistel autonoomsetel platvormidel. Eesmärk on parandada olukorrateadlikkust vahetult õlireostuse piirkonnas.

Teadlased katsetavad ka õlireostuste kõrvaldamise mehaanilisi ja keemilisi meetodeid nii arktilistes oludes, Atlandi Ookeani põhjaosas Gröönimaa lähistel kui ka Läänemeres.

Projektis uuritakse veel hajunud või kemikaalidega hajutatud õli, kohapealsel põletamisel tekkinud jääkide ning kokku kogumata jäänud õli mõju kaladele, selgrootutele (karbid, koorikloomad) ning makrovetikatele. Selleks kasutatakse kõrge tundlikkusega biomarker-meetodeid.

Üheskoos arendatakse uudset mõõtetehnoloogiat – bioandureid, mis tuvastavad kiirelt õlireostuse summaarse mõju mereelustikule.

Projekti peamine eesmärk on analüüsida ja arendada tervikmeetmeid reageerimaks õlireostustele arktilistes meredes. Projekt algab 2016. aasta märtsis.

Projekti GRACE rahastatakse Euroopa Liidu teadus- ja arendustegevuse Horisont 2020 raamprogrammist. Projekti kuuest valdkonnast juhivad Eesti teadlased kahte. TTÜ juhib valdkonda „Õlireostuse avastamine ja jälgimine meres“ ja TÜ juhib valdkonda „Õlireostuse biolagunemine ja biotervendamine meres“.

Projekti rahvusvahelisse konsortsiumisse kuulub 13 partnerit kaheksast teadusasutusest ja viiest firmast Soomest, Rootsist, Taanist, Gröönimaalt, Norrast, Saksamaalt, Hispaaniast, Kanadast ja Eestist.

Kuula ka teadlaste intervjuud Kuku raadiole.

Lisainfo: Tarmo Kõuts, TTÜ meresüsteemide instituudi vanemteadur, tel 51 09 744, e-post tarmo.kouts@msi.ttu.ee

Jaak Truu, Tartu ülikooli keskkonnatehnoloogia professor, tel 737 6843, e-post jaak.truu@ut.ee

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392