Eestlaste osalusel loodud valijakompass aitab ameeriklastel presidenti valida

Täna avati Ameerikas presidendivalimiste valijakompass Societly.com. Eestlaste osalusel loodud valijakompassi on Ameerika presidendivalimiste jaoks arendatud üheskoos partneritega Euroopast ja Ameerikast.

Kompassi üks asutajaid on Tartu ülikooli riigiteaduste instituudi teadur Kristjan Vassil, kelle juhtimisel valmistati kompassi arhitektuur ja arendus. „Erinevalt varasematest kompassidest on Societly tehniliselt paindlikum, võimaldades kompassi lihtsat skaleerimist erinevatele valimistele eri riikides ja keeltes,“ kirjeldas Vassil.

Vassili sõnul on Societly.com loomisel kriitilise tähtsusega olnud seniste valijakompasside arendamine Eesti ja Euroopa valimiste jaoks: „Samuti on olulise tähtsusega Tartu ülikooli toetav keskkond teadusprojektidest saadud teadmiste ülekandmisel ühiskondlikesse rakendustesse.“

Kompassi viimine maailma ühte suurimasse toimivasse demokraatiasse eeldab hästitoimiva rahvusvahelise meeskonna olemasolu. Projektis osalevad teadlased ülikoolidest mõlemal pool Atlandi ookeani, sh Kalifornia Irvine’i, Stanfordi, New York’i ülikoolist, Euroopa ülikooli instituudist Itaalias ja Tartu ülikoolist. Societly tegevjuhtimist koordineeritakse Los Angelesist, Ameerikas. Projekti tehniline arendus toimub Tartus. Kompassi arenduspartner on Eesti tehnoloogiaarendusettevõte Voog.

Kompass koosneb 20 Ameerika poliitilise maailma relevantsest väitest ja võimaldab inimestel positsioneerida ennast 22 presidendikandidaadi suhtes. Kompass on inglise- ja hispaaniakeelsena suunatud ameerika valijale.

Tänasest on Societly.com kasutatav Ameerika ühe suurema üleriigilise meediakanali Fox News’i online-keskkonnas. Meediapartnerluslepingud teiste rahvuslike meediakanalitega jõustuvad lähiajal.

Eestis on valijakompasse kasutatud 2009. aastast nii kohalike, riiklike kui ka Euroopa tasandi valimistel. Tartu ülikooli ja rahvusringhäälingu koostöös loodud valijakompasse on kasutanud ligikadu kümme protsenti Eesti valijaskonnast. „Kompasside populaarsus Euroopa riikides on kasvamas, kusjuures riikides nagu Saksamaa, Šveits ja Holland kasutab tihti valimiste eelsel perioodil valijakompasse kuni veerand valijaskonnast,“ tõdes Vassil.

Lisainfo: Kristjan Vassil, Tartu ülikooli riigiteaduste instituudi teadur, valijakompassi üks asutaja, tel: 5684 4856, e-post: kristjan.vassil@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392