Eetikakeskus aitab koostada Ukraina parlamendiliikmete eetikakoodeksit

Euroopa Parlamendi saadik Kaja Kallas ning professor Margit Sutrop ja Marten Juurik TÜ eetikakeskusest korraldasid 21. oktoobril 2016 Kiievis Ukraina Ülemraadas töötoa, et selgitada parlamendiliikmetele eetikakoodeksi vajalikkust.

“Usaldus poliitiliste institutsioonide vastu on nende legitiimsuse mõttes võtmeelemendiks ja Ukrainas on see usaldus paraku täielikult kadunud. Arvan, et Eesti eetikakoodeksi kogemus ja meie sarnane ajalugu viivad Ukrainas arusaamani, et teatud normide järgimine saadikutöös on vältimatu,” selgitas Euroopa Parlamendi Ukraina delegatsiooni aseesimees Kaja Kallas. Ta lisas, et lõppeesmärgiks on anda ukrainlastele mõtteainet oma koodeksi kokkupanemiseks.

Kallas kaasas töötubade efektiivsemaks korraldamiseks projekti Tartu ülikooli eetikakeskuse professori Margit Sutropi ja Marten Juuriku. TÜ esindajad esinesid seminaril ettekannetega ning korraldasid arutelu väärtusmängudes rakendatud dilemma-meetodi järgi, mida kasutati ka Riigikogu eetikaseminaril.

Ukraina Ülemraadas toimunud eetikaseminaril olid kohal kõikide fraktsioonide esindajad. Margit Surop ütles, et kuigi osales vaid väike osa 450-liikmelisest parlamendist, annab see siiski lootust, et parlamendiliikmete hea tava kirjapanemine saab teoks. "Kõik seminarile kohaletulnud nõustusid, et eetika teema on tähtis, aga meie poolt aruteluks välja pakutud juhtumite lahendamisel ilmnes palju eriarvamusi. Kõige enam puudutasid Ukraina parlamendisaadikuid korruptsioniga seotud teemad nagu sissetulekute ja kingituste deklareerimine ning huvide konflikti käsitlemine. Seminaril osalejate hulgas oli palju naispoliitikuid, kuigi parlamendis on nad selges vähemuses. Nende jaoks oli teravaks teemaks sooline diskrimeerimine ja halvustav suhtumine naispoliitikutesse," kommenteeris arutelu professor Sutrop.

Margit Sutrop lisas, et kuna paar aastat tagasi aitas TÜ eetikakeskus korraldada eetikaseminari meie Riigikogus, siis oli huvitav võrrelda, kuidas meie välja töötatud dilemmameetod aitas saadikutel välja tuua eriarvamused ka Ukraina kontekstis. Seminari korraldanud OSCE eksperdid tundsid meie meetodi vastu suurt huvi ja lubasid kaasata TÜ eetikakeskust ka oma teistesse projektidesse.

Ühepäevase töötoa jooksul jagati Ukraina parlamendi liikmed gruppidesse ning anti neile igapäevaelust tuttavad olukorrad, kus nad võisid teatud valikute tagajärjel sattuda huvide konflikti. Edasi pidid grupid välja tulema parima lahendusega, kuidas vastavast olukorrast välja tulla. Lisaks arutlesid saadikud, millised väärtused on sellise käitumisvaliku puhul kõige olulisemad.

Eetikakonverents korraldati koostöös Demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste bürooga (ODIHR).

Lisamaterjalid Eetikakeskuse kodulehel.

Lisainfo: professor Margit Sutrop, TÜ eetikakeskus, 520 7183, margit.sutrop@ut.ee

Kadri Kunnus
Tartu Ülikooli avalike suhete peaspetsialist
Tel: +(372) 737 5509
Mob: +(372) 50 70 963