ERM-i näitusel „Toolilugu“ esitletakse Tartu Ülikooli toole

Alates 31. jaanuarist on Eesti Rahva Muuseumi galeriis avatud Eesti toolidisaini sajast aastast jutustav näitus „Toolilugu“, kus on esindatud ka Tartu Ülikooli aula ja ülikooli silmakliiniku toolid. Koostöös Eesti Sisearhitektide Liiduga kokku pandud näituse kuraatorid on kunstiteadlane Harry Liivrand, disainer Lilian Sokolova ja sisearhitekt Katrin Tammsaar.

Näitusel vaadeldakse kronoloogiliselt ja stiiliajaloo kaudu Eesti mööbliajalugu 1920. aastate algusest 21. sajandi teise kümnendini. ERM-i galeriis on väljas kultusobjekti staatuse pälvinud toole, mida võib leida ühiskondlikes hoonetes, aga ka paljude eestlaste kodudes, ning tänapäeva publikule vähem tuntud, kuid omal ajal väga levinud toole.

„Need toolid on teinud kodumaises mööblidisainis ajalugu – nii unikaalesemetena kui ka tööstusliku toodanguna. Näitusele oleme valinud toole, milleta me ei kujutaks oma disainiajalugu ette, ning toole, mille unikaalsus on aja märk, sest võimaluste piiratus määras tiraaži,“ ütles üks näituse kuraatoritest Harry Liivrand. 

Peale Tartu Ülikooli aula (1960. aastad) ja silmakliiniku toolide näeb näitusekülastaja toole sellistest kuulsatest interjööridest nagu Riigikogu saal (1920. aastad), Tallinna Seltskondlik Maja (1920. aastad), Kadrioru lossi administratiivhoone (1930. aastad), Tallinna kohvik Pegasus (1960. aastad), Tallinna raekoda (1970. aastad), Tallinna restoran Eeslitall (1980. aastad) ja Eesti saatkond Pekingis (2010. aastad).

Ülikooli aula toolid on kavandatud 1965. aastal peahoone tulekahjus hävinud aulatoolide asemele. Restaureerimiskomisjoni nõue oli taastada 1809. aastal valminud hoone saal võimalikult autentselt. See oli võimalik ka toolidega, sest Ilumäe kabelis oli säilinud ülikooli kuraatori (1828–1835) Carl Magnus von der Pahleni ampiirstiilis tool, mis sarnanes Tartu originaaliga. Leila Pärtelpoeg kasutaski seda näidisena ülikooli ajastukohaste toolide projekteerimisel 1967. aastal. Nüüdseks on toolid teistsuguste vastu välja vahetatud ja asuvad Tartu Ülikooli muuseumis.

Silmakliiniku toolide tootja on Vikeri Tehased. Tõenäoliselt Jaan Siiraku disainitud rahvusromantilises laadis Vikeri toole on võimalik näha silmakliiniku koridoris Kuperjanovi tänaval. Silmakliiniku toolid on haruldane näide 1930. aastate meditsiiniasutusse kavandatud stiilsetest rahvuslikest istmetest, mis on aastakümneid väga hästi vastu pidanud. Pariisis õppinud ja töötanud mitmekülgne kunstnik Jaan Siirak kujundas enda asutatud Vikeri Tehastes rahvuslikku puidust mööblit ja propageeris laiemalt modernistlikku Bauhausist inspireeritud moodsat torumööblit.

Näitus jääb ERM-i galeriis (Tartu, Muuseumi tee 2, B-sissepääs)  avatuks 30. juunini. Näitust täiendab ka eesti- ja ingliskeelne kataloog. Lisateave on ERM-i kodulehel.

Lisateave:
Harry Liivrand
näituse kuraator
506 2342
hl501@hotmail.com

Maarja Vaikmaa 
sisuturunduse spetsialist
Eesti Rahva Muuseum
press@erm.ee
736 3048
www.erm.ee