Esimene üliõpilaste loodud MOOC kogub populaarsust üle maailma

Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi üliõpilased koostasid kursusetöö raames esimest korda veebipõhise kursuse (MOOCi) „EL-Venemaa suhted: Vilniuse ja Riia idapartnerluse tippkohtumiste vahel“, mis on suurt populaarsust kogunud ka rahvusvaheliselt. Täna, 29. veebruaril alustavale kuuenädalasele kursusele on registreerunud 450 õpilast üle maailma, sh hulk õppureid Tartu ülikoolist.

Euroopa Liidu–Venemaa uuringute magistriõppekava programmijuht Stefano Braghiroli sõnul näitab sedavõrd laialdane huvi, et maailm soovib paremini ja teadlikumalt mõista Euroopa Liidu ja Venemaa suhteid: „See on ülemaailmsete arengute mõistmiseks vajalik alusteadmine.“

Kursuse on loonud õppekava „EL-Venemaa uuringud“ arenguseminari raames üliõpilased Anna Beitane Lätist ja Givi Gigitashvili Gruusiast. Seminar on ainulaadne osa õppekavast, mis edendab õpilaste isiklikku arengut, keskendudes igale õppijale individuaalselt ja viies ellu üliõpilaste juhitud koostööprojektid.

Kursuse põhieesmärk on anda valdkondadeülene ülevaade EL–Venemaa suhetest. Loengutes käsitletakse võtmesündmusi, nagu idapartnerluse tippkohtumised Vilniuses ja Riias, Sotši olümpiamängud, Krimmi annekteerimine, aga ka Euroopa Liidu kehtestatud sanktsioonid Venemaale.

Üliõpilaste juhendamisel osalevad kursuse videotes Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi Euroopa ja EL-Venemaa suhete valdkondades rahvusvahelise kogemusega tunnustatud õppejõud. Selleks, et ühendada akadeemiline kvaliteet otsuste tegemisega „päris maailmas“, on e-õppesse kaasatud ka kaks Eesti esindajat Euroopa Parlamendis. „Kursus kombineerib teoreetilised ja praktilised ülesanded. Oleme põnevil, et see on osalema meelitanud nii palju väliseid õppijaid,“ ütles kursuse üks loojatest Anna Beitane.

Tartu ülikooli MOOC „EL-Vene suhted“ ei ole selles osas erand. Juba enne ametlikku algust oli uus MOOC püstitanud kaks rekordit. See on üks populaarsemaid, kui arvestada registreerunud osalejaid. Lisaks on see Tartu ülikooli esimene kogemus veebikursusega, mida arendavad ja juhivad täielikult õpilased, mis teeb sellest tulemustele orienteeritud aktiivse õppeprotsessi kvaliteedinäitaja.

Braghiroli sõnul teeb õpilaste saavutus väga uhkeks: „Ülemaailmne vastukaja, mis nad on saanud ja mis ületas ka kõige optimistlikumad ootused, ei tõesta mitte ainult nende töö kvaliteeti. See kinnitab, et tähelepanu, mida me magistriõppekaval pöörame aktiivsele õppimisele ja teadmiste rakendatavusele, on olulise tähtsusega meie õpilaste ja vilistlaste saamisel tulevikumaailma kujundajateks. Meie õpilaste edulood innustavad kõige rohkem jätkama seda rada – akadeemilise ja päris maailma ühendamist.“

Vaba juurdepääsuga e-kursus ehk MOOC (Massive Open Online Cource) on avatud registreerimisega täielikult veebipõhine täiendusõppekursus, millel soovijad saavad tasuta osaleda. Infot teiste Tartu ülikooli MOOCide kohta leiate https://moocs.ut.eeursused on täiuslik meetod kvaliteetse hariduse ülemaailmse leviku suurendamiseks ja haridust andvate asutuste rahvusvaheliseks näitamiseks.

Lisainfo
Stefano Braghiroli
e-post stefano.braghiroli@ut.ee
tel 737 6581

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392