Euroopa Komisjoni ekspertgrupp arutleb Tartus uue põlvkonna teadlaste õpetamise üle

10. juunil võõrustab Tartu ülikool Euroopa Komisjoni teaduse, innovatsiooni ja teaduspoliitika ekspertgrupi väljasõidukoosolekut, kus fookuses avanev teadus ja uute teadlaste õpetamine.

Ekspertgrupi liige, TÜ rakubioloogia professor Toivo Maimets rääkis, et ekspertgrupi töö seisneb teaduspoliitiliste ja strateegiliste soovituste andmises Euroopa Komisjoni teaduse ja innovatsioonivolinikule ja vastavale peadirektoraadile. „Hea meel on selle üle, et meie arvamusi ja ettepanekuid on siiani poliitika kujundamisel ka tõesti kuulda võetud,“ ütles ta.

Ekspertgruppi kuulub hulk huvitavaid inimesi, kes on teaduses või ettevõtluses tippkarjääri teinud, nt Microsofti endine asepresident Tony Hey, Briti rahvaste ühenduse ülikoolide assotsiatsiooni peasekretär professor John Wood jt. „Töö käib nii, et üks osa töörühmast valmistab aruteluteemad ette, tutvustab neid ekspertgrupile ja arutelu käigus jõutakse töögrupi soovitusteni,“ selgitas Maimets.

Sel korral on fookuses avanev teadus ja uute teadlaste õpetamine (training for open science). Teaduse korralduses on paljud asjad muutumises. Teadusinformatsioon levib teisiti, teadusajakirjade asemel avaldatakse uurimistulemusi blogides, andmekogumisega tegelevad lisaks teadlastele ka nt vabatahtlikud.

„Selleks on vaja teistsuguseid oskusi, kasvõi oskust töötada meeskonnas ja teha koostööd. Meie saame anda näiteks soovituse arvestada neid aspekte noorte teadlaste ettevalmistusel ja doktoriõppeprogrammides,“ rääkis Maimets. Ekspertgrupi arutelul esineb ettekandega ka Filomena Parada Euroopa doktorantide ühendusest Eurodoc.

Või siis teine näide: kui teaduse kvaliteeti ei saa enam klassikalisel viisil mõõta (nt publitseeringute arvu järgi), tekib küsimus, kuidas hinnata teadlase või doktorandi edukust. Sellest lähtuvalt tuleb kavandada ka muudatused teadusgrantide jagamisel ja teadlaste karjääri planeerimisel.

Neid küsimusi töögrupp Tartu kohtumisel arutab ja koostab oma ettepanekud Euroopa Komisjonile. Tartu ülikoolist osaleb ekspertgrupi kohtumisel ka rektor Volli Kalm.

Toivo Maimetsa sõnul on Tartu üks suurimaid hädasid logistiline isoleeritus. „Ekspertgrupi liikmed, kes on harjunud töötama ühel päeval Berliinis ja järgmisel Londonis, on juba avaldanud imestust Tartusse jõudmise raskuste üle. Selle koosoleku korraldamisega saame neile näidata, et Euroopas on ka selliseid tipptasemel teaduskeskusi, mis on jäänud Euroopa kiirrongide liikumisteedest kaugemale.“

Lisainfo: Toivo Maimets, TÜ rakubioloogia professor, molekulaar- ja rakubioloogia instituudi direktor, ekspertgrupi liige, tel: 737 5028, 527 7002, e-post: toivo.maimets@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja