Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatoriga liitus neli uut idufirmat

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Estonia) korraldas inkubatsiooniprogrammi uute liikmete hindamise esimest korda virtuaalselt. Programmi võeti vastu neli kosmosetehnoloogia idufirmat. Koos vilistlaste ja eelmisel nädalal lepingu sõlminud ettevõtetega on inkubaatoriga liitunud 15 iduettevõtet.

Eesti paistab Euroopa Kosmoseagentuuri äriinkubaatorite võrgustikus silma uuendusmeelse ja lahenduskeskse suhtumisega. „Tänapäeva tehnoloogia võimaldab pidada veebikoosolekuid ja -konverentse, mistõttu ei pea hindamiskomisjon enam füüsiliselt kogunema,“ selgitas äriinkubaatori juht ja Tartu Teaduspargi juhatuse liige Andrus Kurvits.

Inkubatsiooniprogrammi valiti nelja meeskonna ideed.

• Skudo OÜ arendab raudvaralist krüpteerimislahendust, mida on võimalik kasutada andmete turvaliseks edastamiseks satelliitidelt droonidele.
  • Skycorp OÜ arendab autonoomseid uue põlvkonna pikamaadroone, mis kasutavad vesinikkütust.
  • Krattworks OÜ töötab välja autonoomset süsteemi metsatulekahjude jälgimiseks, kombineerides kaugseiret droonidega.
  • ESTIMO-GNSS OÜ arendab odavamat alternatiivi praegustele GNSS-põhistele ehitiste strukturaalse jälgimise lahendustele. Nende lahendus võimaldab millimeetri täpsusega 6D-positsioneerida nii seisvaid kui ka pidevalt muutuvaid objekte.

„Taotlusvoorus osalenud meeskonnad lahendavad olulisi maapealseid probleeme, kasutades innovaatiliselt kosmosetehnoloogiat või -süsteeme,“ võttis inkubaatori tegevjuht Sven Lilla hindamiskomisjoni järeldused kokku. Ta lisas, et Eesti iduettevõtetel jätkub uuendusmeelseid ideid ja huvi kasutada nende teostamiseks kosmoselahendusi.

Tehnopol Startup Inkubaatori juhi Kadri Tammai sõnul on paljudel kandideerinud ja vastuvõetud meeskondadel kõrge tehniline tase, kuid nad vajavad toetust, et arendada algsest lahendusest toimiv ja eskaleeritav äri. „Meie mentorite võrgustik, praktiline koolitusprogramm ja toetav kogukond on see, mis teeb programmi eriliseks ja aitab kiiremini edu saavuta,“ lisas Tammai.

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Estonia) on osa maailma suurimast inkubaatorite võrgustikust, kuhu kuulub 20 kosmosetehnoloogia äriinkubaatorit 60 asukohas üle Euroopa. Võrgustik on toetanud juba üle 700 kosmosetehnoloogia iduettevõtte loomist ja kasvu. Tartus ja Tallinnas asuva äriinkubaatori eesmärk on viie aasta jooksul aidata 20-l Eesti kosmosetehnoloogia idufirmal jõuda rahvusvahelisele turule, pakkudes neile toodete arendamiseks 50 000 euro suurust toetust ja valdkonna asjatundjatest mentoreid.

ESA BIC Estonia juhtpartner on Tartu Teaduspark, kes pakub koostöös Tallinna Teaduspargiga Tehnopol kosmosevaldkonna äriinkubatsiooniteenuseid Tallinnas ja Tartus.

ESA BIC Estonia konsortsium koosneb seitsmest partnerist: Tartu Teaduspark, Tallinna Teaduspark Tehnopol, Tartu linn, Tallinna linn, Tartu Ülikool koos Tartu observatooriumiga, Tallinna Tehnikaülikool ja Kredex.

Rohkem teavet ESA BIC Estonia kohta saab lugeda veebilehelt.

Lisateave: Kadri Arrak, SA Tartu Teaduspargi turundus- ja kommunikatsioonijuht, 515 6907, kadri.arrak@teaduspark.ee