Filosoofiaolümpiaadil selgusid Eesti parimad noored filosoofiatundjad

2013/14. õppeaasta üleriigilise 11. filosoofiaolümpiaadi lõppvoorus pälvisid I koha Oto Tuul (Hugo Treffneri gümnaasium, 12. klass, õp. Toomas Jürgenstein), II koha Marta-Liisa Talvet (Miina Härma gümnaasium, 9. klass, õp Toomas Jürgenstein), III koha Kevin Lilleleht (Pärnu ühisgümnaasium, 12. klass, õp Peedu Sula).

Maikuu kolmandal nädalal Vilniuses toimuval 2014. aasta rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil esindavad Eestit Oto Tuul ja Marta-Liisa Talvet.

Olümpiaad koosnes neljapäeval-reedel toimunud töötubadest ning laupäeval-pühapäeval asetleidnud võistlusvoorust. Võisteldi võõrkeelse essee kirjutamises ja filosoofilises väitluses, selge mõtlemise oskus tehti kindlaks loogikaülesannete voorus ja üldteadmised said õpilased panna proovile filosoofilise trivia testiga.

Otsustavaks sai võõrkeelse essee voor, milles rahvusvahelisele olümpiaadile pääsenud valisid teemaks Alfred Jules Ayeri seisukoha faktiväidete ja moraaliväidete ühitamatusest ning Bertrand Russelli tähelepaneku, kuidas teadmiste areng ühtlasi kasvatab meie võimekust kurjuseks ning selle realiseerumise vastu aitab meid eelkõige tarkuse kasv.

"Kuigi osalesin ka eelmisel aastal, tuli võit mulle üllatusena. Essees keskendusin seisukohale, et on faktiliselt olemas ning põhjendatavad eri moraalireeglid ja seega on Ayeri subjektivistlik väide kaheldav. Usun, et edu tagas essee lihtsus ja selge ülesehitus," kirjeldab oma kogemust olümpiaadi võitja Oto Tuul. "Rahvusvahelise olümpiaadini jäänud aega kasutan, et lihvida veelgi essee kirjutamise oskust ja loen kindlasti läbi olümpiaadilt auhinnaks saadud Bernard Williamsi raamatu moraalist."

Järgmise, 2015. aasta rahvusvaheline filosoofiaolümpiaad toimub 14.-17. mail Tartus ja Eesti saab sinna välja panna tavapärase kahe osaleja asemel n-ö rahvusliku grupi korras 10 osalejat. Tulevaste suurte filosoofide ettevalmistuseks on kahasse Soome kolleegidega plaanitud filosoofia suvekool ning koostamisel on juhendmaterjal olümpiaadiks valmistumiseks.

Olümpiaadi läbiviimist koordineeris Tartu ülikooli teaduskool ning seda rahastas haridus- ja teadusministeerium.

Täielik tulemustetabel TÜ teaduskooli kodulehelt: www.teaduskool.ut.ee/olumpiaadid/filosoofiaolumpiaad

Täpsem info: Leo Luks, tel: 55 914 502, e-post: leoluks@hot.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja