Filosoofiateaduskonna lõpetaja tunneb end tööturul konkurentsivõimelisena

Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna vilistlasuuringus tõdevad vilistlased, et omandatud eriala on toetanud nende karjääri. Vilistlased tunnevad end tööturul konkurentsivõimelisena ning üha rohkem lõpetajaid suundub avaliku sektori asemel tööle erasektorisse, mõnda MTÜsse või sihtasutusesse.

2014. aasta kevadel Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse poolt läbiviidud küsitlusele vastas 764 filosoofiateaduskonna 2009.–2013. aastal lõpetanud vilistlast. Küsitluse eesmärk oli saada vilistlaste tagasisidet läbitud õpingutele ja lõpetamisjärgsele tegevusele, sealhulgas eriala- ja tööalastele valikutele.

Filosoofiateaduskonna vilistlased meenutasid, et üks peamisi ajendeid teaduskonda õppima asumisel oli võimalus erialaseks eneseteostuseks ning teadmine, et nad on õpitavas valdkonnas tugevad. Õpingute vältel oldi rahul nii teaduskonnas õpetamise taseme kui ka õppejõududega. „Teaduskond püüab õppetöös hoida ühtlaselt kõrget kvaliteeti ja seda kinnitab ka rahvusvaheliselt tunnustatud ülikoolide erialasid reastav edetabel QS. Näiteks on teaduskonna erialad, nüüdiskeeled ning ajalugu ja arheoloogia, viinud Tartu Ülikooli maailma 200 parima ülikooli hulka – see kinnitab üheti nii õppejõudude kui ka õppekavade kõrget kvaliteeti, mida vilistlased ka välja tõid,“ sõnas Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna dekaan professor Margit Sutrop.

Õpingute ajal töötas kaks vastajat kolmest, sh pooltel juhtudel oli õpingute aegne töökoht seotud õpitava erialaga. Kõige sagedamini töötasid erialaga seotud ametikohal eesti ja üldkeeleteaduse instituudi, germaani, romaani ja slaavi filoloogia instituudi ning ajaloo ja arheoloogia instituudi lõpetanud vastajad.

Õpingute ajal töötamist nägid vilistlased kui tööalast arengut soodustavat faktorit, mis aitab omandada ja kinnistada erialaseid teadmisi ja oskusi. „Filosoofiateaduskonna õppekavades on palju ülekantavaid oskuseid, mis soodustavad tööturul hakkamasaamist. See näitab, et teaduskonnast ei saa vaid raamatutarkust vaid palju eluks vajalikke teadmisi, mida tööturul rakendada,“ tõdes Sutrop.

Küsitluse hetkel töötas 75% vastajatest, sh pooled erialaga seotud ametikohtadel. Pooled vastajatest töötasid tippspetsialistina ning peamiselt riiklikus, avalik-õiguslikus või munitsipaalasutuses. Erialasel tööl töötajatest 59% töötas sellel ametikohal juba õpingute ajal.

Erafirmas või eraisiku teenistuses töötas 28% vastajatest. Õpingute lõpetamise aasta järgi on vähenenud nende osakaal, kes töötavad riiklikus, avalik-õiguslikus või munitsipaalasutuses ning suurenenud nende osakaal, kes töötavad erafirmas, MTÜs või sihtasutuses.

Suurem osa vastajatest on oma praeguse tööga rahul, nad tulevad oma praeguses töökohas tööalaselt hästi toime ning tunnevad end tööturul konkurentsivõimelisena.

Tutvu täispika uuringuga filosoofiateaduskonna kodulehel.

Lisainfo: Lea Kivi, TÜ filosoofiateaduskonna koostöövõrgustike koordinaator, tel: 737 5306, e-post: lea.kivi@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392