Gruusia päevad toovad Tartusse eheda Gruusia kogemuse

26.–28. maini tutvustatakse Tartu ülikoolis minifestivalil Gruusia riiki ja kultuuri. Avatakse gruusia tähestiku näitus ning toimub Gruusia töötuba ja laat, kus kohaliku kultuuriga tutvutakse läbi laulu ja tantsu. Gruusia veinikultuurist ja köögist saab osa festivali viimasel päeval.

Gruusia päevade korraldamise idee pärineb Tartu ülikooli gruusia keele külalislektorilt Giuli Shabashvililt. Tema sõnul tuli head ajalist võimalust ära kasutada, sest lisaks sellele, et gruusia keele kursusel osalevad tudengid saavad semestri lõpus oma värskelt omandatud teadmisi demonstreerida, on see ka hea võimalus tähistada olulist tähtpäeva – nimelt on 26. mai Gruusia iseseisvuspäev.

Kolmepäevane minifestival algab 26. mail kell 12.30 maailma keelte ja kultuuride kolledžis, kus Gruusia Vabariigi suursaadik Tea Akhvlediani avab gruusia tähestiku näituse. Päev jätkub Johan Skytte poliitikauuringute instituudis, kus toimub ümarlaud Gruusia kultuurist ja mitmekesisusest ning näeb režissöör Tengiz Abuladze 1984. aastal valminud filmi „Patukahetsus“. Film sai esilinastuda alles kolm aastat hiljem Cannes’i filmifestivalil, sest Nõukogude Liidus keelati selle avaldamine stalinismi kriitika tõttu.

27. mail saavad tudengid ja kooliõpilased osaleda maailma keelte ja kultuuride kolledžis Gruusia töötoas. Oma teadmised sellest riigist saab proovile panna nii ettekannete koostamisel kui ka viktoriinil. Töötoale järgneval laadal saab õppida gruusia tähestikus kirjutama, tutvuda gruusia laulude, tantsude ning gruusia rahvarõivaste ja vaatamisväärsustega.

28. mail on kõik huvilised oodatud restorani Gruusia Köök, kus tutvustatakse gruusia veinikultuuri ning saab ise meisterdada gruusia pelmeene – hinkaleid.

Gruusia päevi korraldavad TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledž ning TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituut koostöös Tbilisi riikliku ülikooli ja Gruusia saatkonnaga Eestis ning restoraniga Gruusia Köök.

Shabashvili Tartu ülikoolis õpetamisest

Shabashvili kirjeldas, et oma emakeele õpetamine võõras riigis on alati huvitav aga ka suur väljakutse. „Eesti on väike aga väga mitmekesine riik. Iga kord kui kohtan uusi inimesi, tutvun uute eluvaadete ja traditsioonidega. Võimalik, et inimeste avatus on tingitud ka kevadisest Tartust, mis on lihtsalt imeline. Mitmekesisus, eriti rahvuslik mitmekesisus, on kindlasti ülikooli iseloomustav märksõna ja mul on hea meel, et see väljendub selgelt ka minu klassiruumis – osalejate hulgas on tudengeid nii Eestist kui ka välismaalt.“

Õppejõud hindab tudengite motivatsiooni kõrgelt, mistõttu pole sugugi üllatav, et põhitõed on üsna kiiresti selgeks saadud ning tudengid tunnevad ka ise, et juba algkursuse teadmistega saaksid nad Gruusias reisides hakkama.

Üliõpilased väärtustavad võimalust õppida gruusia keelt seda emakeelena kõneleva õppejõuga ning samuti, et üsna eksootilist keelt on võimalik Tartu ülikoolis õppida tasuta. Tudengite tagasiside õppejõule on väga hea ning nad tõdevad, et koos keeleõpingutega on nad tutvunud ka väga erinevate tahkudega gruusia kultuurist, mis on nende huvi selle maa keele vastu veelgi kasvatanud.

Tutvu programmiga.

Lisainfo
Kätlin Lehiste, TÜ maailma keelte ja kultuuride kolledži juhiabi
737 5358
katlin.lehiste@ut.ee

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392