Ilmus ülevaateteos Venemaa ajaloost

Tartu ülikooli kirjastuselt on ilmunud Yale’i ülikooli tuntud ajalooprofessori Paul Bushkovitchi „Lühike Venemaa ajalugu“ (esmatrükk ilmus 2012. aastal Cambridge’is), mis annab tervikliku ülevaate Venemaa ajaloost alates IX sajandist kuni NSV Liidu kokkuvarisemiseni 1991. aastal.

Raamatus ei kõnelda ainult Venemaa poliitilisest ajaloost, vaid ka kirjanduse, kunsti ja teaduse edenemisest, impeeriumi rahvaste etnilisest ja usulisest kirevusest ja teistest probleemidest. Enim tähelepanu osutatakse küll Venemaa XX sajandi ajaloole, kuid ka varasemat ajalugu ei käsitleta kui pelka eellugu enamlaste võimuletulekule ja Nõukogude perioodile.

Tabavalt kirjutavad eestikeelse väljaande saatesõnas autori kolleegid Nancy Shields Kollmann (Stanfordi ülikool) ja Bradley D. Woodworth (New Haveni ülikool), et Bushkovitch „suudab oskuslikult kõrvutada Venemaa ajalugu laiema Euroopa ajalooga ning analüüsida avaramaid geopoliitilisi ja ideoloogilisi suundumusi, mis avaldasid oma mõju Venemaa tormilisele ajaloole“. Kõneksolev raamat ei ole kirjutatud üksnes ülikooli õpikuks, vaid kõigile ajaloohuviliste, keda kõnetab Venemaa ajalugu.

Raamatu toimetaja, Eesti lähiajaloo professor Tõnu Tannbergi sõnul ei ole ilmunud raamat kirjutatud üksnes ülikoolidele õpikuks, vaid kõigile ajaloohuvilistele, keda kõnetab Venemaa ajalugu. „See sobib kenasti ka gümnaasiumiõpilastele ning on kindlasti väga heaks käsiraamatuks ka õpetajatele,“ rääkis Tannberg.

Raamatu väljaandmine sai teoks sihtfinantseeritava teema SF0180050s09 (vastutav täitja Tõnu Tannberg) ja Eesti ajaloo rahvusprofessuuri toetusel ning koostöös New Haveni ülikooli professori Bradley D. Woodworthiga.

Vaata raamatu kohta täpsemalt kirjastuse koduleheküljelt: http://www.tyk.ee/ajalugu-arheoloogia/00000011952

Lisainfo: Tõnu Tannberg, TÜ Eesti lähiajaloo professor, 5228790, tonu-andrus.tannberg@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp