Kaks mainekat konverentsi toovad Tartusse matemaatilise statistika tippteadlased

27.–30. juunini toimub Tartu Ülikoolis kaks pikkade traditsioonidega mainekat statistikaüritust, mis toob Tartusse ligi 100 teadlast 20 eri riigist.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38478","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]IX Tartu mitmemõõtmelise statistika konverents ning XX rahvusvaheline seminar maatriksitest statistikas toob Tartusse sellised oma ala tippteadlased nagu Ingram Olkin USAst, Narayanaswamy Balakrishnan ja Muni S. Srivastava Kanadast, Adelchi Azzalini Itaaliast jpt.

Ürituste ühe korraldaja, TÜ tõenäosusteooria professor Kalev Pärna sõnul on statistika kui teadusharu järjest enam digitaliseeruvas maailmas muutunud ülioluliseks. "Tänu elektroonilisele salvestusvõimalusele on tekkinud tohutu suured andmekogud ja seda nii ärimaalimas kui teadusvallas. Me lausa upume infosse, kuid samas tunneme puudust teadmistest ehk mõtestatud infost. Statistikute ülesanne ongi aidata inimestel üles leida see iva, mida saaks kasutada äriotsuste tegemisel või teadusliku hüpoteesi kinnitamiseks – statistika aitab eristada olulisi seoseid juhuslikust mürast," ütles Pärna.

Konverentsi peateema - mitmemõõtmeline statistika - tegeleb tõenäosuslike mudelite koostamisega, kus võetakse arvesse erinevaid tunnuseid koos nendevaheliste seostega. Kitsamad valdkonnad, mida käsitlema hakatakse, on mitmemõõtmeliste jaotuste teooria, ülikõrge dimensiooniga andmed, mitmemõõtmelise analüüsi rakendused eri valdkondades ja palju muud põnevat. Konverentsi üks istung on pühendatud mitmemõõtmelise statistika korüfee ja TÜ ammuse koostööpartneri Muni S. Srivastava 75. aasta juubelile.

IX mitmemõõtmelise statistika konverents on juba pika traditsiooniga – esimene üleliiduline üritus toimus Tartus juba 1977. aastal ning on tänaseks kasvanud ulatuslikuks rahvusvaheliseks teadusürituseks maineka Bernoulli ühingu egiidi all, mis koondab tõenäosusteooria ja statistika spetsialiste üle maailma.

Rohkem infot: http://www.ms.ut.ee/tartu11

Lisainfo: Kalev Pärna, TÜ tõenäosusteooria professor, tel 737 5452, kalev.parna@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja