Kolm neljandikku Eesti parimatest üliõpilasteadlastest õpib Tartu Ülikoolis

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"40107","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Täna andis Haridus- ja Teadusministeerium Tartus välja üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi 2009. aasta preemiad. 59 preemiast 46 said Tartu Ülikooli üliõpilased, sealhulgas ka mõlemad peapreemiad.

Ühe 55 000 kroonise peapreemia sai Pille Hallast oma doktoritöö "Inimese ja ¨impansi Luteiniseeriva hormooni/ Koorion Gonadotropiini beeta-subühiku (LHB/CGB) geeniklaster: liigisisene varieeruvus ning noorte duplitseeritud geenide lahknemine sõsar-liikides" eest.
Teise peapreemia vääriliseks nimetas ministeerium Daniele Monticelli doktoritöö "Terviklikkus ja selle jäägid: totaliseerimise ja detotaliseerimise teoreetilised protseduurid semiootikas, filosoofias ja poliitikas". Kokku premeeris Haridus- ja Teadusministeerium Tartu Ülikoolist 13 bakalaureusetööd, 17 magistritööd ja 16 doktoritööd.

TÜ õppeprorektori prof Birute Klaasi sõnul näitab tänavune üliõpilaste teadustööde konkurss taas Tartu Ülikooli üliõpilaste väga head teadustöö taset kõikides õppeastmetes. "Nii üliõpilaste tugev teaduslik potentsiaal juba bakalaureuse- ja magistriõppesõppes kui ka hiljuti kaitstud 100 doktorikraadi kinnitavad ülikooli staatust juhtiva teadusülikoolina siinses regioonis"

Preemia vääriliseks hinnati ka seitse Tallinna Tehnikaülikooli ja kaks Tallinna Ülikooli teadustööd. Ühe preemia said ka Eesti Maaülikooli, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli üliõpilased.

Tänavusele konkursile esitati kokku 417 teadustööd 23st kõrgkoolist, neist 133 bakalaureuse-, 168 magistri- ja 58 doktoriõppe kategoorias. Esmakordselt said konkursil osaleda ka Eesti kodakondsusega või võõrsil õppivate eesti päritolu üliõpilaste tööd. Esindatud olid Genfi Ülikool, Göteborgi Ülikool, Ludwig-Maximilian Ülikool Münchenis, Sibeliuse Akadeemia, Tampere Ülikool, Nottinghami Ülikool ja Warwicki Ülikool.

Konkursi auhinnafond oli 950 000 krooni, millest väljastati kuni 25 000 krooniseid preemiaid. Välja anti ka kaks 55 000 krooni suurust valdkondade- ja tasemeteülest peapreemiat.

Laureaatide nimekiri: http://www.hm.ee/index.php?popup=download&id=9753

Lisateave: Margus Harak, Haridus- ja Teadusministeeriumi teadusosakonna peaekspert, tel 735 0214

Mehis Tuisk
pressiesindaja