Kolme ülikooli teadlased otsivad lahendusi taimekasvu molekulaarbioloogiliseks tõhustamiseks

25. ja 26. märtsil toimub Jõgevamaal Voorel Tartu Ülikooli, Eesti Maaülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli ühisseminar, kuhu koguneb 75 eri valdkondade taimeteadlast, kelle uurimistöö on ühel või teisel moel seotud taimede stressitaluvusega.

Muutuvate kliimatingimuste, kasvava rahvastiku ja põllukultuuride traditsioonilise aretuse aegluse taustal muutub TÜ tehnoloogiainstituudi taimebioloogia vanemteaduri Hannes Kollist sõnul üha olulisemaks küsimus, kas ja kui palju saab molekulaarbioloogiliste meetodite abil taimede stressitaluvust tõsta.

"Looduslikes tingimustes on taimed tihti stressis ja see toob kaasa fotosünteesi ja produktsiooni languse," ütles Kollist. Tema sõnul piirab taimede kasvu kõige rohkem veepuudusega kaasnev abiootiline stress. "Paraku toob tulevik põhilistes teravilja kasvatamise piirkondades kaasa süveneva veepuuduse."

Seminari eesmärk on soodustada taimeteaduse erinevate tahkudega tegelevate teadlaste koostööd ja omavahelist diskussiooni. Räägitakse fotosünteesist, taimede abiootilisest ja biootilisest stressist, geenitehnoloogiast ning ökosüsteemidest kliimamuutuste taustal. Samuti arutletakse seminaril elukeskkonna ja taimestiku muudatuste ning linnastunud alade taimestuse üle.

Seminari töökeeleks on inglise keel, teiste seas võtavad üritusest osa kümmekond välisteadlast või –üliõpilast, kes kolmes Eesti ülikoolis töötavad või õpivad. Osalejate hulgas on palju magistrante ja doktorante, kellele osavõtt annab lisaks uutele teadmistele ka vajaliku konverentsikogemuse.

Lisainfo: Hannes Kollist, TÜ tehnoloogiainstituudi taimebioloogia vanemteadur, tel 56 470 471, e-post hannes.kollist@ut.ee

Mehis Tuisk
Tartu Ülikooli pressiesindaja