Kümnendat korda toimub rahvusvaheline noorte folkloristide konverents

Tänavu kümnendat korda toimuv noorte folkloristide konverents kannab pealkirja „Tavade tekitajad ja reeglite rikkujad: inimesed, traditsioon ja muutused“ (Lore Makers, Law Breakers: Tradition, Change, and People). Konverents korraldatakse veebis 19.–21. maini.

Konverentsi teemaga juhitakse tähelepanu traditsiooni ja folkloori võimele igal ajastul inimeste igapäevaelu kujundada ja mõjutada. Teiste hulgas peavad loengu rahvusvaheliselt tunnustatud Ljubljana Ülikooli folkloori ja võrdleva mütoloogia professor Mirjam Mencej ning California Ülikooli antropoloogia emeriitprofessor ja Indiana Ülikooli folkloori ja etnomusikoloogia osakonna teadur Elliott Oring.

Konverentsi ühe korraldaja ja varasema osaleja, Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule teaduri Kristel Kivari sõnul sai konverents alguse soovist hoida sidemeid Tartu Ülikooli rahvaluule osakonnas lühemat või pikemat aega viibinud külalisüliõpilaste ja -uurijate vahel. „Käsitletavad teemad annavad aimu kultuuride nüansirohkusest ning sellest, et traditsioon on elav sümbioos mineviku ja oleviku vahel. Tänapäeva ühiskond väärtustab nii innovatsiooni kui ka traditsioonilisi väärtusi, sestap on oluline märgata traditsioonide mitmetahulist rolli oleviku kujundamisel mitmekesistes kultuurikontekstides,“ rääkis Kivari.

Esimest korda korraldati noorte folkloristide konverents 2010. aastal Tartus, järgmised teadusüritused toimusid vaheldumisi Eestis, Lätis ja Leedus. Iga-aastane konverents on mõeldud nii folkloristika, etnoloogia ja lähierialade kraadiõppuritele kui ka noortele uurijatele, kellel avaneb võimalus oma uurimisteemasid tutvustada ja tagasisidet saada ning luua ja hoida rahvusvahelisi akadeemilisi sidemeid.

Ingliskeelne konverents toimub veebis. Ettekande teevad 65 noort teadlast Hispaaniast, Indiast, Islandilt, Norrast, Rootsist, Saksamaalt, Soomest, Tšehhist, Ukrainast, Ungarist, Venemaalt, Eestist, Lätist ja Leedust. Konverentsi korraldab Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule osakond koostöös Tartu Nefa rühma, Leedu Kirjanduse ja Rahvaluule Instituudi ning Läti Ülikooli kirjanduse, rahvaluule ja kunsti instituudiga. Konverentsi korraldamist toetavad Eesti Kultuurkapital, Tartu Kultuurkapital ja Tartu Ülikool.

Lisateave: Kristel Kivari, Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule teadur, kristel.kivari@ut.ee