Liikumisfoorumil kutsutakse kujundama koolihoove liikumist toetavateks kogukonnakeskusteks

Kolmapäeval, 31. oktoobril toimub Tartus Dorpati konverentsikeskuses liikumisfoorum „Milline koolihoov kutsub liikuma?“, kus mõtestatakse ühiselt ümber koolihoovide ülesanded eesmärgiga tulla toime istuva eluviisi ja teiste 21. sajandi väljakutsetega.

Foorumil lõimitakse Eesti koolide kogemused õuealade rajamisel ja igapäevasel kasutamisel arhitektide uuenduslike soovituste ning värskete rahvusvaheliste teadusuuringutega. Lahendusi aitab käegakatsutavaks muuta suur õuevahendite mess.

Tartu Ülikooli liikumislabor korraldab liikumisfoorumi juba kuuendat korda, pöörates sel korral pilgu koolihoovidele ja õpilastele. „Uuringud on näidanud, et õu ei ole Eesti laste ja noorte jaoks enam loomulik keskkond, kus aega veeta. Samas on aktiivsel õuesviibimisel kohene soodne mõju nende tervisele ja heaolule,“ põhjendas liikumislabori juhataja Merike Kull foorumi teemavalikut.

Liikumisfoorumil pakutakse lahendusena välja õuealade ümbermõtestamine ja nende võimaluste parem ärakasutamine. „Lähtume sellest, et hästi kujundatud koolihoovid toetavad õpilaste tegutsemist, heaolu ja tervist nii koolipäeva ajal kui ka pärast seda,“ sõnas Kull.

Foorumi teemadering on lai ja rakenduslik. Arutletakse selle üle, kuidas

• luua koolimajade ümbrusse paremaid liikumis-, õppe-, mängu- ja tegutsemisvõimalusi, mis arvestaksid nii poiste kui ka tüdrukute vajadusi;
  • tegutseda piiratud eelarvest ja kooli asukohast sõltumata;
  • võtta kasutusele aastaringsed õuevahetunnid;
  • ületada kõige sagedasemad takistused koolihoovide igapäevasel kasutamisel.

Liikumisfoorum on liikumisharrastusi edendavate Eesti haridusasutuste juhtide ja õpetajate kokkusaamiskoht, kuid seal osalevad ka arhitektid ja teised praktikud ning omavalitsus- ja riigiametnikud.

Liikumislabor tegeleb teaduspõhiste sekkumisprogrammidega, mille abil soodustada Eesti inimeste liikumisaktiivsust. Liikumislabori algatatud programmiga „Liikuma kutsuv kool“ on praeguseks seotud 40 kooli ja 18 000 last üle Eesti.

Lisateave:
Leene Korp, Tartu Ülikooli liikumislabori kommunikatsioonijuht, 504 6403, leene.korp@ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik