Lingvistikaolümpiaadi 15. sünnipäevaks ilmus „Viis tosinat lingvistikaülesannet”

22.-23. aprillil toimus Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudis lingvistikaolümpiaadi lõppvoor, millest võttis osa 44 eelvooru parimat lahendajat. Olümpiaadil pidid õpilased loogikat rakendades lahendama ülesandeid neile tundmatute keelte ja keelenähtuste kohta.

Lõppvooru ülesanded käsitlesid Ghanas ja Togos räägitavat eve keelt ning numbrisüsteemil põhinevat tehiskeelt Universal Character, läänemeresoome keeltes toimunud häälikumuutusi, tiibeti keele kirjasüsteemi, vanakreeka arvusüsteemi ja ajaväljendeid.

Esikoha võitis Joonas Jürgen Kisel (12. klass, vanalinna hariduskolleegium). Teise koha pälvis Loona Volke (11. klass, Hugo Treffneri gümnaasium) ja kolmanda koha Richard Luhtaru (11. klass, Hugo Treffneri gümnaasium). Neljandaks tuli Stella Borhwick (12. klass, Tallinna inglise kolledž).  Nemad saavad Eestit esindada 15. rahvusvahelisel lingvistikaolümpiaadil Dublinis Iirimaal.

Olümpiaadi lõpupäeval tähistati ka Eesti lingvistikaolümpiaadi 15. sünnipäeva. Olümpiaadi algataja ja žürii liige professor Renate Pajusalu rääkis olümpiaadi algusaastatest ning iga-aastasest lingvistikalaagrist, kuhu on kutsutud 15 lõppvooru osalejat. Ühtlasi esitleti vastvalminud raamatut „Viis tosinat lingvistikaülesannet", mille koostajad  Külli Prillop ja Miina Norvik on kauaaegsed lingvistikaolümpiaadi eestvedajad. Raamat koondab viimase kaheksa aasta eel- ja lõppvoorude ülesanded ning on seega abiks tulevasteks olümpiaadideks valmistujatele. Põnevat nuputamist on aga ka kõigile teistele keelehuvilistele, kes tahavad enam kui 50 maailma keelega põgusat tutvust teha.

Lisaks olümpiaadivõistlusele tutvusid osalejad sel aastal ka digihumanitaaria valdkonna uurimusliku ja rakendusliku poolega. Digihumanitaariat tutvustasid interaktiivses loengus keeleteadlased Liina Lindström ja Kristel Uiboaed.

Olümpiaadi rahastas haridus- ja teadusministeerium ning korraldas Tartu ülikooli teaduskool, eesti ja üldkeeleteaduse instituut ning maailma keelte ja kultuuride kolledži klassikalise filoloogia osakond. Raamatu väljaandmist ja lingvistikalaagrit on toetanud riiklik programm „Eesti keel ja kultuurimälu“ ning hasartmängumaksu nõukogu.

Lõppvooru tulemused

Lisainfo:
Olga Gerassimenko, TÜ keeleressursside spetsialist, olga.gerassimenko@gmail.com

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689