Maalieriala tudengid avavad näituse performance´iga

10. jaanuaril kell 17.00 avavad TÜ maalieriala 2. kursuse magistrandid Mirjam Hinn, Siiri Jüris, Annika Lumi ja Martin Urb Tartu kõrgema kunstikooli galeriis „Noorus“ näituse „Mälu/Memory“.

Näituse kuraator Jaan Elkeni sõnul on „MÄLU“ siduvaks teemaks personaalne ja kollektiivne mälu, inimese võime unustada/andestada, mälu valikulisus jne. „Hämarad ja ekspressiivse ruumimõjuga sopilised varjendiruumid kui alateadvuse metafoor on olnud  inspireerivaks koostööpartneriks nii rühmatööna kui individuaalselt valminud teostele – iga autori ekspositsioon on käsitletav ka väikese isikunäitusena,“ rääkis Elken.

Näituse kuraator kirjeldab magistrantide tehtud töid järgmiselt:

Annika Lumi tulevikumälestuste sarnased eksperimentaaltrükid mitmekümne halli varjundiga otse kruntimata valgetele puuvillastele kangastele on poeetiline hommage Jaapani graafikakultuurile ja sealsele elutunnetusele tervikuna. Pikalt fännatud kultuurikorje sisaldab lõikeid aastatuhandete vanusest pärandist kuni Aasia maade pealetükkiva pop-kultuurini. Taolisel meetodil sündinud mälestused hämmastavad oma poeetilise intensiivsusega, mis kokkupuutel tegelikkusega võivad samahästi ka tühistuda.

Siiri Jüris esitab perekonna arhiivist pärit digitaaltrükke suureformaadilistel alumiiniumlehtedel, mis on antud näitusel arhiivimaterjali ehk inspiratsiooni andja staatuses. Ekspositsiooni tuumakam osa on Jürise metafoorsete portreede sari - valguvate värviplekkide meetodil fikseeritakse siin konkreetsete isikutega seotud mälupilte. Somnambuulses koloriidis maalitud kummituslikud figuurid on vabad tüütust manerismist.

Mirjam Hinn analüüsib oma suureformaadilistes, löövalt pop-kunsti esteetikat kasutavates abstraktsioonides kõikvõimalike logode ja kaubamärkide võimu ja võimet anastada ja korrigeerida/korrodeerida meie isiklikke mälestusi.

Martin Urbi UV-valgustuse alla installeeritud atraktiivse mõjuga mäluniidistik visualiseerib mikro- ja makrotasandite struktuurse sarnasuse. See on kunstniku tõlgendus bioloogiliste mälustruktuuride võimalikust kattumisest kõrgtehnoloogilise mäluga.

Näitus jääb avatuks 28. jaanuarini. Näituse külastamine on kõigile tasuta.

Üritust toetavad Tartu ülikool, Tartu kõrgem kunstikool, Eesti kultuurkapital

Näituse kuraator: Jaan Elken