Majandusgeograafid tähistavad rahvusvahelise konverentsiga professori sünniaastapäeva

3.-5. märtsini toimub Tartu Ülikooli geograafia osakonnas majandusgeograafia professor Salme Nõmmiku sajandale sünniaastapäevale pühendatud konverents "Sotsiaalmajanduslikud ruumsüsteemid ja territoriaalne haldus".

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39936","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Konverentsil käsitletakse põhiliselt Euroopa ja Venemaa ruumiarenguid ning territoriaalhalduslikke reforme. "Viimased aastakümned on eriti just Ida-Euroopas toonud kaasa suure ruumilise arengu muutuse," ütles konverentsi peakorraldaja, Tartu Ülikooli geograafia osakonna teadur Garri Raagmaa. "Enamus riike on viinud läbi ka territoriaalseid haldusreforme."

Peateema kõrval arutletakse ka rännet, ettevõtlus arengut ja innovatsiooni, riiklikke ruumi- ja arengupoliitikaid, planeerimist jm. Konverentsil on ettekandeid ja ettekandjaid Belgiast, Eestist, Hollandist, Itaaliast, Lätist, Leedust, Norrast, Rootsist, Saksast, Slovakkiast, Soomest, T¨ehhiast, Venest ja Ühendkuningriigist. Osalejad on kokku üle 100.

Kolmapäev, 3. märts on mälestuspäev, kus lõunast algab sessioon teemal "Salme Nõmmiku pärand ja kaasaeg", mida juhatavad Nõmmiku õpilane Hardo Aasmäe ja akadeemik Anto Raukas. Samuti avatakse geograafia osakonnas Nõmmiku mälestustahvel ja tööde näitus.

Neljapäeval 4. märtsil viiakse läbi plenaaristungid "Euroopa ruumiline areng", "Sotsiaalmajanduslikud ruumsüsteemid ja haldusreformid" ning "Ida-Euroopa ruumiarengu ja halduse eripärad". Päeva lõpetab paneeldiskusioon teemal "Teaduspõhise poliitika võimalikkusest territooriumi ja halduse ümberkorraldamisel", milles osalevad ka Alla Mahrova Moskva Riiklikust ülikoolist, Tartu abilinnapea Karin Jaanson, EASi juhatuse esimees Ülari Alamets, TTÜ professor Sulev Mäeltsemees ja professor Louis Albrechts Leuven’i Ülikoolist.

Reedel, 5. märtsil, peavad teadlastega koos praktikutega sessioone ja seminare teemadel "Ruumi tuleviku planeerimine", "Haldusuuenduse kogemus ja soovitused", "Planeerimise kogemus ja nõukogude pärandi mõju" ning "Muutused ruumi- ja halduspoliitikas".

Konverentsi täpsem kava: http://www.geo.ut.ee/nommik/ajakava.html

Professor Salme Nõmmik oli Nõukogude perioodi väljapaistev teadlane. Tulenevalt majandgeograafia poliitilisest tundlikkusest olid sidemed muu maailma teadlaskonnaga piiratud, kuid seda enam respekteeriti Tartu "koolkonna" majandusgeograafide töid endises Nõukogude Liidus. Olulised ja innovaatilised oli tolleaegse geograafia kateedri rakendusuuringud, kus töötati välja soovitusi ettevõtete teadmispõhiseks ning optimaalseks paigutuseks ja haldussüsteemi uuendusteks.

Lisainfo: Garri Raagmaa, Tartu Ülikooli geograafia osakonna teadur, tel 527 8899, e-post garri@ut.ee

Mehis Tuisk
pressiesindaja