Matemaatikavõistlus „Kuubik“ tõmbab tublisid õpilasi põnevate ülesannetega

Matemaatikavõistlusel „Kuubik“ osalenud õpilased peavad huvitavate matemaatikaülesannete lahendamist heaks ajaviiteks. Neid ei morjendanud suur ülesannete hulk ega nende lahendamisele kuluv aeg.

„Kuubik“ on neljas voorus toimuv 3.–6. klassi õpilastele mõeldud matemaatikavõistlus. Ehkki „Kuubiku“ juures on võistlusmoment oluline, pole see siiski esmatähtis. Võistluse läbiviija, TÜ teaduskooli matemaatikaõppe peaspetsialist Maksim Ivanov peab heast kohast tähtsamaks osavõttu ja matemaatikaülesannete lahendamise nautimist.

Õpilased, kes osalesid võistluse kõigis voorudes, pidid lahendama 150 ülesannet. „Seda on tegelikult päris palju ja lahendamisele kulunud aeg võis olla ka päris suur,“ hindab Maksim Ivanov, lisades: „Need õpilased, kes viitsivad selle tee algusest lõpuni ette võtta, on ikka eriliselt tublid.“

Mis ikkagi motiveerib õpilasi kulutama oma niigi nappi aega matemaatikaülesannete lahendamisele? Ega õiget vastust ei teagi, kuid võimaliku vihje annab ehk ühe õpilase lahenduslehe lõppu kirjutatud kommentaar: „Minu meelest olid väga lahedad ülesanded. Tahan samasuguseid ka koolitunnis õppida!“. Kui nüüd panna kokku huvitavad ülesanded ja tublid õpilased, siis tulemuseks ongi see, et ülesannete lahendamine läheb lenneldes ning kahju on, kui need otsa saavad.

Selle aasta „Kuubiku“ võistlusest võttis osa 439 õpilast 94 Eesti koolist. Kõige arvukamalt osalejaid oli 6. klassist (130), neile järgnesid 3. klass (108), 5. klass (98) ja 4. klass (82). 21 õpilast osales vanusrühma väliselt kas noorematest või vanematest klassidest.

Kõikides voorudes kogutud punktide koondtulemuse põhjal osutus 2014/15. õppeaasta „Kuubiku“ võitjaks Andres Alumets Sauga põhikooli 6. klassist, kes lahendas õigesti 148 ülesannet, kogudes 205,83 punkti.

Teise tulemuse saavutas Diana Šramova Tartu Aleksander Puškini kooli 6. klassist 148 õige vastusega, mis andsid 205,58 punkti.

Lisaks kõigi osavõtjate tunnustamisele tubli töö eest saadetakse võistluse 50 parimale kodukooli diplomid ja auhinnad.

Võistluse koondtulemused leiab „Kuubiku“ kodulehelt.

„Kuubiku“ läbiviimist toetas TÜ teaduskool.

Lisainfo: Maksim Ivanov, TÜ teaduskooli matemaatikaõppe peaspetsialist, e-post: maksim.ivanov@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja