Meelis Friedenthal pälvis Euroopa Liidu kirjandusauhinna

Euroopa komisjoni volinik Androulla Vassiliou tegi 26. septembril Rootsis toimuva Göteborgi raamatumessi avamisel teatavaks Euroopa Liidu kirjandusauhinna 2013. aasta laureaadid. Tänavuse aasta laureaatide hulka kuulub ka TÜ raamatukogu teaduskeskuse vanemteadur Meelis Friedenthal, kes sai auhinna teose „Mesilased“ eest. Selle auhinnaga avaldab EL tunnustust uutele ja lootustandvatele autoritele.

„Minu südamlikud õnnesoovid kõigile selle aasta laureaatidele. ELi kirjandusauhind lennutab rahvusvahelisele orbiidile uued ja lootustandvad autorid, kes ei pruugi muidu pälvida väärilist tunnustust väljaspool oma kodumaad,” ütles volinik Vassiliou.

Meelis Friedenthali „Mesilased” räägib Laurentius Hylase nimelise õpilase seiklustest tema rännakul Leideni ülikoolist Academia Gustavo-Carolinasse, mis asub Tartus, Liivimaal.

Tartut on peetud muusade linnaks, kuid Laurentius näeb seal ainult nälgivaid inimesi ja rõskeid hooneid. Ta langeb melanhooliasse ja kardab, et hakkab jälle nägema neid vaime, kes teda lapsepõlvest saati kummitanud on. Laurentius kuuleb üht professorit rääkimas Boyle'i meditsiinilisest teooriast ning järgib tema nõuannet enda ravimiseks aadrilaskmist katsetada. Kahjuks see ei mõju ning Laurentius minestab suure verekaotuse tagajärjel. Keha veel nõrk, näeb ta ähmaselt tüdrukut, kelle silmad on kullakarva nagu tume mesi ning hingamine kui sumin. Tüdruk hakkab end talle ilmutama öösiti ning pakub talle süüa. Hiljem avastab Laurentius, et tema ümber leiavad aset imelikud sündmused.

„Komisjoni eesmärk on aidata laureaatidel jõuda suurema lugejaskonnani ning tutvustada lugejatele uut suurepärast euroopa kirjandust ja pakkuda neile rikkalikumat valikut. Tänu uuele rahastamisprogrammile „Loov Euroopa” saame veelgi enam toetada raamatute tõlkimist ning panustada kultuurilisse mitmekesisusse,” jätkas volinik Vassiliou.

Selle aasta laureaatidele antakse auhinnad üle 26. novembril Brüsselis toimuval tseremoonial. ELi kirjandusauhinna väljaandmist korraldab Euroopa komisjon koos Euroopa raamatumüüjate föderatsiooni (EIBF), Euroopa kirjanike nõukogu (EWC) ja Euroopa kirjastajate föderatsiooniga (FEP).

Laureaatide ja nende raamatutega saad tutvuda Euroopa komisjoni kodulehel.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja