Mereinstituut hakkab looma naftareostuse tõrjumise kaardirakendust

Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituut hakkab koos Soome partneritega looma kaardirakendust, mis aitaks vähendada võimalike Soome lahe naftareostuste keskkonnakahjusid.

Interreg Kesk-Läänemere programmi projekti OILRISK eesmärgiks on luua veebipõhine kaardirakendus, mis võimaldaks hinnata naftareostuse liikumist reaalsetes tingimustes ning erinevate naftatõrje stsenaariumite tõhusust ja ökoloogilist riski. Rakendusest peaks saama analüütiline töövahend nii naftatõrje operatsioonide kavandajatele kui ka operatiivses otsustamisprotsessis osalejatele. Lisaks oleks süsteem kasulik väärtuslikumate merealade kaitsel naftareostuste ees.
Eesti ja Soome teadlaste koostööna valmiv OILRISK kaardirakendus võimaldab tõhustada naftatõrjealast koostööd asjaomaste ametkondade vahel nii ühisõppuste kui ka võimaliku reaalse kriisi olukorras. Samuti võimaldaks see koostööd valdkonna ametkondadega Venemaal.

"Arvestatav naftareostus Läänemerel on õnneks harvaesinev sündmus," ütles TÜ Eesti Mereinstituudi meresüsteemide osakonna juhataja Robert Aps. "Aga oma töös lähtume me siiski sellest, et suurema naftareostuse väike tõenäosus ei välista selle juhtumist kasvõi homme."

Mereinstituudi esimeseks ülesandeks on täpsustada ning uuendada Eesti rannikumere ökoloogilise tundlikkuse andmeid. "Nende andmete kogumise algus jääb nüüd juba mitme aastakümne taha ja ehkki neid uuendatakse regulaarselt, tuleb teave üle vaadata, sest ka keskkond muutub pidevalt," rääkis Aps.

Lisaks TÜ Eesti Mereinstituudile osalevad projektis Helsingi Ülikool, Aalto Ülikool, Soome Keskkonnauuringute Instituut ja Kotka Merendusuuringute Keskus. Kaardirakendus peaks valmima 2011. aastaks.

Lisainfo: Robert Aps, TÜ Eesti Mereinstituudi meresüsteemide osakonna juhataja, tel 5062597, e-post: robert.aps@ut.ee

Mehis Tuisk
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 581 04 946
e-post: mehis.tuisk@ut.ee
www.ut.ee