NOBELI PREEMIA LAUREAAT PEAB FÜÜSIKA AASTA TÄHTSÜNDMUSENA AULALOENGU TARTU ÜLIKOOLIS

Tartu Ülikooli rektori kutsel Eestisse tulev Alex K. Müller viibib siin kuni 9. juunini. Prof Alex K. Müller töötab IBMi Zürichi Uurimislaboris Šveitsis. Rootsi Kuningliku Teaduste Akadeemia Nobeli preemia pälvis ta 1987. aastal füüsikas koos kolleegi Johannes Georg Bednorziga oma läbimurdelise töö eest keraamiliste materjalide ülijuhtivuse avastamises.

Maailma kuulsaima teaduspreemia sai ta kõrgtemperatuursete ülijuhtide avastamise eest 1986. aastal. Uued ülijuhid olid viimaste aastakümnete üks suuremaid teadussensatsioone, nende uurimisel on aktiivselt ja tulemuslikult tegutsenud ka Tartu füüsikud.

Ülijuhtivust kui üht füüsikuid enim hämmastanud nähtust, täheldati esmakordselt 1911. aastal. Ülijuhtivus tekib, kui ülijuhimaterjal jahutatakse äärmiselt madala, kriitilise temperatuurini. Selle saavutamisel osutub äkitselt võimalikuks materjalist elektrivoolu takistuseta läbi juhtida.

Bednorzi ja Mülleri edu võtmeks oli loobumine "tavapärastest" materjalidest – mitmesuguse koostisega sulamitest. Keemiliselt püsiva ühendi loomiseks lisasid teadlased lantaan-vaskoksiidi kristallidele baariumi, mis andis tulemuseks keraamilise materjali, millest sai esimene maailmas läbi löönud "kõrgtemperatuur-ülijuht".
Bednorz ja Müller on selgelt eristatavad kui ülaltoodud ülijuhtivuse erijuhu avastajad. Nende töö on nüüdseks innustanud teisi teadlasi sünteesima aineid, mis saavutavad ülijuhtivuse varasemalt teadaolevatest kuni neli korda kõrgematel temperatuuridel (arvestuse aluseks on absoluutne null e -273°C). Elektrotehnikud ja mikroelektroonikud ning samuti ka füüsikud jälgivad ülijuhtivusuuringute arengut põnevusega, kuna need tõotavad avada uusi ja ootamatuid võimalusi rakendusteks mõõtetehnoloogia valdkonnas.

Nobeli preemia laureaadi Alex K. Mülleri aulaloengut saab jälgida ka Interneti vahendusel aadressil http://video.ut.ee

Alex K. Mülleri Nobeli preemia kohta saab lisainfot Nobeli preemia koduleheküljelt aadressil
http://nobelprize.org/physics/laureates/1987/index.html

Illari Lään
TÜ avalikkussuhete juht

INFO: TÜ Füüsika Instituut, Kaido Reivelt, tel 742 8175;
TÜ materjaliteaduse instituut, Jaak Kikas, tel 737 5541