Õhusaaste võib eluiga lühendada poole aasta võrra

Liiklus, naastrehvide all kuluv teekate, ahiküte ning eelmise aasta idapoolsed metsatulekahjud - peamiselt just need põhjustavadki peenikeste saasteosakeste lendumist õhku, mis inimeste tervisele suurt ohtu kujutavad, vahendas ERR Uudised "Aktuaalset kaamerat".

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38532","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]"Kui need osakesed meie kopsudesse jõuavad, siis nad tekitavad sekundaarseid ühendeid, mis meie tervist mõjutavad. Lisaks sellele võivad nad minna otse vereringesse ja mõjutada sealtkaudu erinevaid elundeid ja võivad mõjutada ka meie närvisüsteemi ja sealtkaudu südame rütmi ja südame löögisagedust," selgitas TÜ tervishoiu instituudi keskkonnatervishoiu lektor Hans Orru.

Kokku põhjustavad need ülipeened osakesed välisõhus Eestis hinnanguliselt keskmiselt 600 varajast surma aastas. Samuti põhjustab õhusaaste täiendavalt ka ligi 400 hingamisteede ning 600 südame-veresoonkonna hospitaliseerimise lisajuhtu aastas.

"Kui me vaatame seda, kui palju inimesed konkreetselt elavad peente õhusaasteosakeste tõttu vähem, siis suuremates linnades jääb see rohkem kui poole aasta juurde ja just kesklinnas on riskitase veelgi suurem. Me oleme leidnud, et Tallinna ja Tartu kesklinnas elavad inimesed isegi natuke rohkem kui aasta vähem," rääkis Orru.

Probleemi lahendamiseks tuleks aga esmalt tegeleda õhu kvaliteedile kehtestatud piirnormidega. "Eesti õhk enamasti vastab piirnormidele. Meil on teatud päevadel ületamised, aga mis on selle direktiivi miinus ja mida on ka tervishoiuteadlased üle Euroopa tugevalt kritiseerinud, on see, et terviserikked ilmnevad ka piirnormist palju väiksematel konsentratsioonidel," selgitas Orru.

Õhusaaste vähendamiseks tuleks tema sõnul juhtida liiklust kesklinnast eemale ning soodustada kohtkütte vähendamist tiheasustusaladel luues elanikele paremad tingimused liitumaks kaugküttega. Ahiküttel tuleks kasutada vaid kuivi puid, kuna nende emissioonid on märgadest puudest kordi väiksemad.

Vaata Aktuaalse Kaamera uudist siit:

#iframe1#