Olümpiaad selgitas parimad noored matemaatikud

4. ja 5. aprillil toimus TÜ matemaatika-informaatikateaduskonna õppehoones 62. matemaatikaolümpiaadi lõppvoor 109 õpilasele. Parimatena väljusid Rakvere gümnaasiumi, Miina Härma gümnaasiumi ja Tallinna reaalkooli õpilased.

Parimad matemaatikaülesannete lahendajad selgusid pärast viie tunni jooksul viie ülesande lahendamist. Võitjatena väljusid:

9. klassi arvestuses Ingrid Räästas (Rakvere gümnaasium)
10. klassi arvestuses Richard Luhtaru (Miina Härma gümnaasium, 8. klass)
11. klassi arvestuses Kristjan Kongas (Tallinna reaalkool)
12. klassi arvestuses Triinu Veeorg (Tallinna reaalkool)

Tulemused koos ülesannete, lahenduste ja hindamisskeemidega leiab matemaatikaolümpiaadi lehelt: http://www.math.olympiaadid.ut.ee/html/index.php.

Lions Klubi LC Tallinn Eesti premeeris teistkordselt vabariiklikul matemaatikaolümpiaadil 10.–12. klasside arvestuses esikoha saanud kooliõpilasi kokku kolme 1000 euro suuruse auhinnaga. Sellega soovib klubi väärtustada andekaid lapsi.

Klubi liige Ülo Vooglaid peab annet rahvuslikuks põhirikkuseks, sõnades: „Elu edendamiseks peame vajalikuks toetada silmapaistnud lapsi, neid kelle huvi ja tahe on üle keskmise ning kelle tiibade alla õhu puhumine on lõviliikumise missiooniline võimalus.“

TÜ teaduskooli direktor Viire Sepp peab väga tähtsaks, et võimekatele noortele pööratakse vääriliselt tähelepanu. „Olümpiaadid on noorte akadeemiliste võimete arengu üks olulisemaid stiimuleid, võiks isegi öelda, et Eesti hariduse tippkvaliteedi hoidjaid. Matemaatikaolümpiaadi sisulist taset arvestades on tegemist väga suure väljakutsega ja seda hinnatavam on lionsite ja kõigi teiste toetajate tunnustus noortele nende intellektuaalse pingutuse ja sihikindluse eest,“ tõdes Sepp.

Andres Unt, Taavet Kalda, Kaarel Hänni, Ingrid Räästas ja Hendrik Vija said 150 euro suuruse Benoit Mandelbrot'i jälgedes“ stipendiumi. „Benoit Mandelbrot on mees, kes on andnud olulise panuse nii matemaatikasse, füüsikasse kui ka majandusteadusse. Stipendiumi eesmärk on anda kooliõpilastele märku, et erialadevahelised valdkonnad vajavad reaalainetes andekaid noori, sõltumata sellest, milline on majandusseis,” sõnas stipendiumi välja pannud Swedbank Eesti juht Robert Kitt.

Matemaatika-informaatikateaduskonna eriauhinna pälvis 12. klassi parim Triinu Veeorg. Matemaatika instituudi eriauhind läks Ingrid Räästale. Kõik lõpuklassi auhinnatud õpilased said kingituse ka Tartu ülikoolilt.

Lõppvooru tulemuste põhjal selgusid noored, kes asuvad püüdlema kohta rahvusvahelise matemaatikaolümpiaadi Eesti võistkonnas. Vastavalt olümpiaadi juhendile kutsutakse 20 parimat õpilast kõigi klasside peale kokku võistkonna moodustamise valikvõistlusele. 56. rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad toimub 4.–16. juulini 2015 Chiang Mais, Tais.

Matemaatikaolümpiaadi läbiviimist toetasid haridus- ja teadusministeerium, Eesti matemaatika selts ja TÜ matemaatika-informaatikateaduskond. Olümpiaadi korraldas Tartu ülikooli teaduskool.

Lisainfo: Härmel Nestra, žürii esimees, TÜ matemaatika-informaatikateaduskonna dotsent, žürii esimees, tel: 53401682, e-post: harmel.nestra@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja