Õpilased eksperimenteerisid loodusteaduste olümpiaadil kartuliga

22.aprillil toimus TÜ keemia instituudis Eesti Loodusteaduste olümpiaadi lõppvoor, kus osales 55 õpilast kahekümne kuuest koolist.

Loodusteaduste olümpiaadi žürii oli tänavu valinud eksperimentaalse vooru läbivaks teemaks kartuli. Õpilased määrasid kartulis vitamiin C sisaldust, et teada saada, milline ports kartuleid tuleks igapäevaselt süüa, kui selle vitamiini ainsaks allikaks oleksidki kartulid. Füüsikaliste meetoditega mõõdeti kartuli tihedust ning ujuvust soolvees, bioloogia katse keskendus seekord õhukese kihi kromatograafiale, et uurida rohelistes taimedes leiduvaid pigmente.

„Meie nutikad õpilased said ülesannete keerukusest hoolimata katsetamisega edukalt hakkama. Eksperimentaalne töö laborites vältas 4 tundi. Kõige rohkem maadlemist oli nii tooreste kui keedetud kartulite koormisega, mis ei tundu tänapäeva kooliõpilastel just igapäevane tegevus olevat,“ rääkis TÜ keemia instituudi lektor ja olümpiaadi üks korraldaja Karin Hellat.

Olümpiaadi üldvõidu piirkonna- ja lõppvooru tulemuste põhjal saavutas Tallinna Inglise Kolledži õpilane Andreas Simson. Ka paremuselt teine koht läks Tallinna – selle saavutas Martin Rahe Tallinna Reaalkoolist. Kolmanda koha väärilise tulemuse sai Narva Keeltelütseumi õpilane Daniil Vaino. Võitjate tulemused jäid 90% lähedale võimalikust maksimaalsest skoorist.

Lisaks selgitati parimad loodusteaduste tundjad ka nooremas vanuserühmas. 6-7.klassi õpilastest saavutas parima tulemuse Tallinna Reaalkooli õpilane Mihkel Jakobson.

Pärast olümpiaadiülesannete lahendamist külastasid õpilased TÜ Loodusmuuseumi, mis pakkus loodushuvilistele õpilastele põnevat uudistamist. Olümpiaadi autasustamistseremoonia toimus pühapäeval, 23.aprillil AHHAA keskuses, kus õpilased külastasid Teadusteatrit, võistlesid kartuliviktoriinil ning said kätte auhinnad. Ühtlasi tehti teatavaks Eesti võistkonna kandidaadid rahvusvahelisele loodusteaduste olümpiaadile.

Kõiki tulemusi saab näha teaduskooli kodulehel: http://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/loodusteadused

Loodushuvilistele õpilastele pakub TÜ Teaduskool võimalust osaleda 24-25. augustil toimuvas Teaduslaagris. Loodusteaduste olümpiaadi žürii otsustas korraldada spetsiaalselt ELO lõppvoorus osalenud õpilastele UURIMISLABORI 28.augustil 2017.

Eesti Loodusteaduste olümpiaad toimub Teadus- ja haridusministeeriumi rahalise toetusega.

Lisainfo: Karin Hellat, TÜ keemia instituudi lektor, karin.hellat@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp