Otepääl toimub Eesti inimesegeneetika ühingu aastakonverents

23. ja 24. oktoobril toimub Otepää gümnaasiumis Eesti inimesegeneetika ühingu aastakonverents, mis on Eesti geneetikute ja molekulaar-bioloogide iga-aastane kokkutulek. Üritusel osaleb üle 200 inimese, s.h. teadlased, arstid kui ka tudengid.

Nagu aastakonverentsidel tavaks, on vastavalt teemaderingile kutsutud osalema arvukalt erialaspetsialiste Eestist, et saada ülevaade laias maailmas ja ka Eesti oma geneetikateadustes ja sellega lähedalt seotud valdkondades toimuvast.

Käesoleva aasta ettekanded on seotud nii inimese-, taime-, looma- ja onkogeneetikaga, millele lisanduvad veel loengud mikro- ja molekulaarbioloogia teemadel. Aastakonverentside traditsiooniks on saanud, et ettekanded, (v.a. väliskülalise plenaarloeng), peetakse eesti keeles, mis on väga oluline meie oma teaduskeele arengu seisukohalt.

Tänavuse plenaarloengu peab professor Joris R. Vermeesch, kes on Belgia Leuveni katoliku ülikooli molekulaarse tsütogeneetika ja genoomiuuringute labori juhataja. Ta räägib uute tehnoloogiate rakendamisest erinevate geneetiliste haiguste uurimisel ning kuidas on võimalik neid kasutada üksikute rakkude puhul. Eesti-poolsed esinejad on käesoleval aastal Kai Muru, Ingrid Kalev, Ana Rebane, Urmo Võsa, Toomas Haller, Allan-Hermann Pool, Urmas Saarma, Mari Nelis, Piret Laht, Anne Kahru, Ülo Niinemets, Hedi Kaldmäe, Riho Teras, Piret Laidre, Tarmo Mölder ja Taavi Päll.

Alates 2008-ndast aastast annab Eesti inimesegeneetika ühing igal aastal välja ka ka geneetiku elutöö preemia, et tunnustada teadlasi nende panuse eest Eesti geneetika edendamises. „Elutöö Geneetikuna“ preemia kandidaat on andnud teadlasena olulise panuse Eesti geneetikateaduse arengusse, on olnud väljapaistev õppejõud või arst. Varasematel aastatel on auhinna pälvinud  Mart Viikmaa (2008), Henni-Heidi Kallak (2009), Tiina Talvik (2010), Aavo-Valdur Mikelsaar (2011),  Ain Heinaru (2012) ja Richard Villems (2013).

Konverentsi programmiga saab tutvuda kodulehel: www.estshg.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja