OTSE: Juristkonna suurfoorumil arutletakse nüüdisaegse riigi teemadel

Sel nädalal koguneb Tartusse 35. Eesti õigusteadlaste päevadele ligi 800 juristi. Osavõtjad toob kolmapäeva õhtul kohale erirong. Kahel päeval toimuvatest ettekannetest ja aruteluringidest teeb otseülekande www.uttv.ee.

Tartu Ülikooli õigusteaduskonna direktori Peep Pruksi sõnul on põhjust tunda heameelt, et läbi aegade kõige osavõturohkem juristkonna suurüritus toimub just Eesti õigushariduse ja -teaduse keskuses Tartus.

4. ja 5. oktoobril peetakse 12 sektsioonis üle 70 ettekande järgmistel teemadel:

• põhiseaduse tehnoloogia ning tehnoloogia ja inimene;
  • tehisintellekt juristi teenistuses ja inimõiguste kaitse digitaalsel ajastul;
  • meditsiin ja karistusõigus: range vastutus vs. parem kvaliteet;
  • kas jagamismajandus ja tehnoloogia võimalused muudavad meie arusaamist (õiguslikust) vastutusest;
  • menetluse roll veendumuse kujundamisel;
  • uued keeletehnoloogiad ja õiguslikud väljakutsed;
  • riigi, kohaliku omavalitsuse ja kogukonna roll sotsiaalhoolekandes;
  • õigusaktide ja kohtulahendite arusaadavus ja tõlgendamine;
  • tehnoloogia maksustamine ja maksustamise tehnoloogia;
  • riikliku süüdistusfunktsiooni üleandmine advokatuurile riigireformi kontekstis;
  • kohaliku omavalitsuse reform;
  • õigusajalugu: Eesti – me arm ja hirm.
Riikluse ja Euroopa Liidu küsimustele pühendatud teemaplokis astub üles Euroopa Liidu õiguse professor Anneli Albi (Kenti ülikool, Canterbury), kes teeb ülevaate Euroopa Teadusnõukogu grandiprojekti „Rahvuslike põhiseaduste roll Euroopa ja globaalses valitsemises“ tulemustest.

Kolmapäeval, 3. oktoobril Tartu vaksalihoones toimuval tervitusõhtul meenutatakse Eesti Akadeemilise Õigusteaduse Seltsi 30 tegevusaastat.

Reedel, 5. oktoobril toimuval lõppistungil annab Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser õigusteaduse vikikonkursi „Eesti õigus“ laureaatidele üle auhinnad. Konkursi toetajad on Eesti Advokatuur ja Notarite Koda.

Õigusteadlaste päevad tipnevad reedel kell 14 Dorpati konverentsikeskuses algava aruteluringiga „Kaasaegne riik. Kuidas edasi?“. Arutelus osalevad Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja esimees Mati Kadak, õiguskantsler Ülle Madise, riigi peaprokurör Lavly Perling, Riigikohtu esimees Priit Pikamäe, Eesti Juristide Liidu tegevpresident Meelis Pirn, justiitsminister Urmas Reinsalu, Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson, Tartu Ülikooli tsiviilõiguse professor Karin Sein ja Eesti Advokatuuri esimees Hannes Vallikivi.

Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud õigusteadlaste päevadel pakutakse esmakordselt filmiprogrammi õigusteadlastest, kes olid Eesti riigi sünni juures. Presidendid, riigivanemad, ministrid, diplomaadid, riigiametnikud Jüri Uluots, Jaan Tõnisson, Jüri Vilms, Konstantin Päts, Ants Piip, Otto Strandman, Jüri Jaakson, Karl Selter, Jaan Teemant ja teised andsid oma Peterburis või Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas omandatud teadmised ja kogemused uue riigi ülesehituse heaks. Ühtlasi esitletakse dokumentaalfilmi „Põhiseaduse sünd“, mis valmis põhiseaduse rahvahääletuse 25. aastapäevaks.

Huvilised on oodatud tutvuma õigusteaduskonna interaktiivse nutiklassiga. Neljapäeval ja reedel Iuridicumis (Näituse 20) toimuvates esitlustundides näidatakse, kuidas töötavad Sony tipptehnoloogiaga varustatud nutiklassi seadmed ja millised on selle klassi kasutusvõimalused. Tunnis osalemiseks on vajalik eelregistreerimine.

Õigusteadlaste päevadeks ilmub õigusteaduskonna rahvusvahelise eelretsenseeritava ajakirja Juridica International tänavune väljaanne - Current Developments in Legal Interpretation. Samuti esitletakse kirjastuse Juura avaldatud uut õiguskirjandust: tsiviilkohtumenetluse seadustiku I–III kommenteeritud väljaannet, Eesti Advokatuuri eetikakoodeksi kommenteeritud väljaannet, õpikut „Pankrotiõigus“ jt.

Rohkem teavet programmi kohta on 35. Eesti õigusteadlaste päevade veebilehel. Vaata kõikide aruteluringide ja ettekannete otseülekannet UTTV veebilehelt.

Lisateave:
Peep Pruks, TÜ õigusteaduskonna direktor, 510 5511, peep.pruks@ut.ee