Pimekatse näitas, et ülikooliperele maitseb kraanivesi

Ülikooli töötajate seas tehtud pimekatse näitas, et ülikooli hoonetes voolav kraanivesi on hea maitsega. Pudeliveele ei jää see alla ka keemilise koostise poolest.

Hoolimata nii mõnestki kraanivee joomist propageerivast kampaaniast (näiteks „Võta kraanist!“) ja korduskasutatavate veepudelite müügist TÜ veebipoes, ostavad ülikooli allüksused kraanivee tarbimise asemel endiselt kümnete tuhandete eurode eest pudelivett. Ainuüksi ühe tuntud veefirma arved ulatuvad ülikoolis ligi 20 000 euroni aastas.

Katsed on aga näidanud, et kraanivesi on sama hea kui pudelivesi, ehkki maksab 500–1000 korda vähem.

Kui arvestada lisaks ka pudelivee tootmisel, vedamisel ja pakendikäitlusel või pakendite keskkonda sattumisel suureneva ökoloogilise jalajäljega, pole pudelivee vahetamine kraanivee vastu mitte ainult rahalise kokkuhoiu, vaid ka keskkonnateadliku mõtteviisi küsimus. Lisaks kõigile eelnimetatud tahkudele püsib plastpudeleid kasutades oht, et vale hoiustamise korral võivad vette lahustuda plastifikaatorid ja hormoonsüsteemi mõjutavad kemikaalid.

Miks tarbivad siis ülikooli töötajad, kes võiksid olla pigem keskkonnateadliku mõtteviisiga, endiselt pudelivett? Kas kraanivee kvaliteet on tõesti halvem kui pudelivee oma?

Loe edasi Tartu Ülikooli ajakirjast Universitas Tartuensis