Plaane on palju. Loodan, et teilgi. Teeme need teoks!

Head üliõpilased, tere tulemast (tagasi) Tartusse, ülikooli, õppima!

Tulin ka ise sel suvel üle kümne aasta tagasi ülikooli ja kerge värin on sees. Ülikool on uskumatult äge koht, kuna siia tuleb igal aastal ligikaudu 3000 uut noort inimest, vanadest olijatest rääkimata. Ülikool on need inimesed, need mõttevahetused, need avastused, need sõbrad, need peod – see keskkond, mis on nii linna vaimu, ülikooli traditsioonide kui ka õppejõudude taseme mõttes tõestatult parim koht Eestis ja tegelikult palju kaugemalgi.

Ülikool ootab teid ja teie aktiivset kaasa löömist! Hea õppimine eeldab, et oled ise julge, avatud ja uuriv, et valmistad end õppetööks ette ning teed koostööd nii kaasüliõpilaste kui ka õppejõududega. Vaata ja mõtle neile ja teistele hea õppimise põhimõtetele, mis on üks osa sellest teatmikust. Siit leiad palju muudki kasulikku, et võtta sellelt teekonnalt maksimum.

Olin ise oma õpingute lõpusirgel, kui mulle jäi ette õppimisteooria, millest selgus, et olin suure osa oma stuudiumiajast nii-öelda valesti õppinud – teinud asju ära, ilma tegelikult aru saamata, seoseid loomata, süvenemata. Kahju oli. Praegune üliõpilane on tunduvalt kogenum. Ta on vanem ja töötab rohkem ning iga kümnes tuleb meile õppima välismaalt.

Julge endalt küsida, kas ma õpin seda, mida vajan, ja kas ma õpin nii, et sellest on hiljem ka kasu. Kas ma saan sellest suurepärasest võimalusest kõik, mis võimalik? Kui kahtled selles, küsi nõu! Selleks on meil tuutorid, õppejõud ja tugispetsialistid instituudis ning nõustajad ja psühholoogid õppeosakonnas. Nüüdne ülikool hoolib siiralt heast õpetamisest ja õppimisest. Ülikool väärtustab seda, et haridus, mille siit saate, oleks tipptasemel ja kasulik – et ei oleks kahju, et suvi on läbi ja kool algamas.

Nii sooja ja ilusat suve annab ajaloost otsida. Ja sel aastal tuleb ülikoolis sügis teisiti. See toob kaasa uuenenud raamatukogu, valmimas on esimesed osad uuest õppeinfosüsteemist ja üliõpilaste kätte läheb hea õpetamise väärtustamisel aasta õppejõu valimine. Muutmisel on ka üliõpilastelt tagasiside küsimine.

Plaane on palju. Loodan, et teilgi. Teeme need teoks!

Aune Valk
õppeprorektor