Põhjamaade keeleteadlased kogunevad Tartu ülikoolis

15.17. augustini toimub Tartu ülikoolis rahvusvaheline foneetikakonverents Nordic Prosody XI. Konverents toob kokku silmapaistvad keeleteadlased  12 riigist üle kogu maailma.

Prosoodia uurib keelte häälduse üldisi nähtusi, nagu intonatsioon, rõhk, rütm, kestus, aktsent. Ka eesti keele kolm väldet on prosoodiline nähtus. Konverentsi ühe eestvedaja, TÜ eesti keele ajaloo ja murrete professori Karl Pajusalu kinnitusel käsitletakse konverentsil muuhulgas läänemeresoome keelte prosoodilisi erijooni keelekontaktide seisukohast. „Tegemist on ühe kõrgemalt hinnatud prosoodiakonverentside sarjaga maailmas, seekordne konverents – järjekorras juba üheteistkümnes - korraldatakse esmakordselt väljaspool Skandinaaviat,“ ütleb Pajusalu.

Peaesinejad on Carlos Gussenhoven (Radboud University Nijmegen ja Queen Mary University of London) ja Oliver Niebuhr (Christian-Albrecht-University, Kiel).

Konverents on pühendatud hiljuti lahkunud maailmakuulsate foneetikute Gösta Bruce (1947−2010) ja Ilse Lehiste (1922−2010) mälestusele. Gösta Bruce oli Lundi ülikooli kauaaegne foneetikaprofessor, kes töötas välja intonatsioonikirjelduse autosegmentaalse meetodi ja pani ka aluse sellele konverentside sarjale. Tartu ülikooli audoktor Ilse Lehiste, kes oma elutöö tegi Ameerika Ühendriikides, oli kaasaegse eksperimentaalse prosoodiauurimise alusepanijaid ja eesti keele häälduse eripärade rahvusvaheliselt silmapaistvamaid uurijaid.

Konverentsi korraldab TÜ eesti- ja üldkeeleteaduse instituut koostöös keeleteaduse, filosoofia ja semiootika doktorikooliga. Konverentsi on lisaks Tartu ülikoolile toetanud ka Eduard Treu mälestusfond Stockholmis.

Rohkem infot: http://www.nordicprosody.ut.ee/

Lisainfo: Eva-Liina Asu-Garcia, tel 737 6512, 51 929 717, eva.liina.asu-garcia@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja