Postimehe 2017. aasta inimene on TÜ juhtivteadur Asko Lõhmus

Ajaleht Postimees andis äsja suure tunnustuse Tartu ülikooli looduskaitsebioloogia juhtivteadur Asko Lõhmusele, nimetades ta 2017. aasta inimeseks.

„Ta on vedanud metsaökoloogia ja metsaraiumisealast diskussiooni, teinud seda tasakaalukalt ja argumenteeritult ja aidanud sellega oluliselt kaasa loodushoiualase arutelu paranemisele Eestis,“ põhjendas toimetuse valikut ülikoolile Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar.

Asko Lõhmuse peamiseks akadeemiliseks ja ka ühiskondlikuks tegevuseks on aastaid olnud looduse ökoloogilise terviku kaitsmine. Lõhmus nentis Postimehele antud intervjuus, et rääkides loodusest räägime ka ühiskonnast. „Inimese mõju on loodusele niivõrd suur. Kui kunagi oli inimene loodusest eraldi, siis tänapäeval on iga mets kellegi otsus. Keegi on otsustanud seda kas alles jätta, majandada või maha raiuda,“ rääkis Lõhmus.

Postimees küsis Asko Lõhmuselt, kui palju julgust nõuab sekkumine diskussiooni, kus on palju segadust. „Ma arvan, et linnainimesel metsa minna on sama hirmus. Metsainimesel inimmetsa tulla on sama hirm. Aga hea asja nimel tuleb julgus kokku võtta,“ ütles Lõhmus.
Postimees annab Aasta inimese auhinda välja alates 1997. Aastast. Viimati tuli Aasta inimese tiitel Tartu ülikooli 2013. aastal, kui selle pälvis tudengisatelliidi EstCube-1 projektijuht Mart Noorma, kelle juhtimisel saadeti kosmosesse Eesti esimene satelliit.

Asko Lõhmus pälvis sel nädalal teisegi tunnustuse: Eesti keskkonnaühenduste koda andis 2017. aasta keskkonnateo tiitli Asko Lõhmusele ja Eesti maaülikooli metsakasvatuse vanemteadur Raul Rosenvaldile nende panuse eest teadusargumentatsiooni toomisel avalikku metsadebatti.

Loe pikemalt, kes on Postimehe aasta inimene Asko Lõhmus.

Mari-Liis Pintson
Pressinõunik