Rahvusülikooli 90. aastapäeva kroonib 100 uut doktorit

Vaata aktuse VIDEOÜLESVÕTET.
Vaata Presidendi ja rektori kõnesid (lisatud kõnede täistekstid)

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"40243","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Teisipäeval, 1. detsembril kell 12 algab Tartu Ülikooli aulas emakeelse ülikooli 90. aastapäeva aktus.

Aktuse avakõne peab Tartu Ülikooli rektor professor Alar Karis, tema järel võtab sõna president Toomas Hendrik Ilves. Akadeemilise loengu peab usuteaduskonna dekaan, kirikuloo professor Riho Altnurme teemal "Rahvuslusest, religioonist ja rahvusülikoolist. Eesti näide".

Loengule järgneb Tartu Ülikooli audoktorite promoveerimine. TÜ audoktori tiitli pälvivad E.E.L.K. peapiiskop Andres Taul, Tampere Ülikooli emeriitprofessor Kai Krohn, Groningeni Ülikooli professor Cornelius Theodor Hasselblatt, Erasmuse Ülikooli professor Frank G. Grosveld ja Sussexi Ülikooli professor George Nicholas von Tunzelmann. Tartu Ülikooli auliikmeteks nimetatakse aktusel Ago Peters, Erich Rannu ja Nadia Walter-Tschishewsky.

Pärast auliikmete nimetamist esineb tervitusega audoktor Cornelius Theodor Hasselblatt. Seejärel promoveeritakse doktoriõppe lõpetanud. Aasta jooksul on Tartu Ülikooli doktorandid kaitsnud 100 doktoritööd. Tartu Ülikooli rektori professor Alar Karise sõnul on rahvusülikooli ülesanne anda meie võimekatele noortele parim haridus Eestis. "Ülikool on selle missiooniga ka vaatamata rasketele aegadele edukalt toime tulnud, mida kinnitab nii viimaste aastate suurim arv uusi doktoreid kui ka ülikooli nimetamine viie protsendi maailma parimate ülikoolide sekka."

Kuuendat korda antakse emakeelse ülikooli aastapäevaaktusel üle Tartu Ülikooli Rahvusmõtte auhind. TÜ Rahvusmõtte auhind on mõeldud inimesele, kes on oma suulise või kirjutatud sõnaga silmapaistvalt edendanud Eesti riiklikku ja rahvuslikku eneseteadvust. Laureaat saab auhinnaks Ilmamaa kirjastuse "Eesti mõtteloo" sarja 50 köidet ning klaasist taiese. Laureaat avalikustatakse aktusel, eelmisel aastal pälvis auhinna kirjanik Ain Kaalep.

Tervitustega esinevad aktusel Tartu linnapea Urmas Kruuse ja ülikooli filosoofia magistriõppe 2. aasta üliõpilane Juhan Hellerma.

Õhtul jätkub rahvusülikooli aastapäev kell 17 Vanemuise 46 õppehoone eest algava tõrvikrongkäiguga. Traditsiooniline rahvusülikooli aastapäevaball algab samal päeval kell 19 Vanemuise kontserdimajas. Aastapäevaballi elegantses ja sundimatus õhkkonnas saavad kokku nii ülikooli tudengid ja vilistlased kui ka õppejõud ja töötajad. Terve päev on võimalik jälgida emakeelse ülikooli ajalugu tutvustavat videoinstallatsiooni von Bocki maja seinale paigaldatud ekraanilt.

Rahvusülikooli 90. aastapäeva ürituste kava on aadressil /rahvusulikool90

Aktuse otseülekannet saab jälgida aadressil http://video.ut.ee

Lisainfo: Kady Sõstar, Tartu Ülikooli avalikkussuhete spetsialist, 511 9188, kady.sostar@ut.ee

Mehis Tuisk